Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka do Wrocławia

Wycieczka do Wrocławia

 

sala

W Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kostrzyńska filia naszego uniwersytetu zorganizowała w dniach 4-6 maja 2015 roku wycieczkę do Wrocławia – stolicy Dolnego Śląska. Poza rozśpiewanymi i bardzo gościnnymi kostrzynianami udział w eskapadzie wzięły koleżanki i koledzy z Bogdańca, Witnicy i Gorzowa Wielkopolskiego. Program wycieczki był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy rynek Starego Miasta z przepięknie odnowionymi kamienicami, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum i Panoramę Racławicką. Raczyliśmy się piwem w “Piwnicy Świdnickiej”.

piwnica

Jedna z sal konsumpcyjnych w restauracji “Piwnica Świdnicka”.

Podobno nie był we Wrocławiu ten, kto nie zasiadł za stołem tej średniowiecznej restauracji. Byliśmy na Ostrowie Tumskim w katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela a na Wyspie Piasek zwiedziliśmy kościół halowy. Z 49-tego piętra Sky Tower podziwialiśmy panoramę Wrocławia.

grupa

Fragment ogrodu botanicznego.

Park Szczytnicki z ogrodem japońskim oraz ogród botaniczny o tej porze roku wyglądają bajecznie i tak też tam się czuliśmy. Właściciele ogródków działkowych prześcigali się w rozpoznawaniu kwitnących roślin i z dumą informowali o posiadaniu wielu z nich. Pozostali napawali się urokami wiosny.

 

grupa

W ogrodzie japońskim grupa gorzowska, od lewej: Alicja Markowska, Kazimiera Muszkieta, Helena Krzeszczucka, Jerzy Szymankiewicz, w głębi: Jolanta i Stanisław Żuchowscy.

Dworzec kolejowy po zabiegach renowacyjnych może konkurować o miano jednego z najpiękniejszych nie tylko w Polsce ale i w Europie. Zatrzymaliśmy się na trzecim peronie przy tablicy upamiętniającej tragiczny wypadek, w którym zginął Zbigniew Cybulski. Nocowaliśmy w Trzebnicy w hotelu “Pod platanami”.

refektarz

Lubiąż – refektarz klasztorny.
Trzebnica prawa miejskie uzyskała w 1250 roku i jest ośrodkiem kultu św. Jadwigi Śląskiej. Zwiedziliśmy jej sanktuarium. W nagrodę za “dobre sprawowanie” organizatorzy umożliwili zwiedzenie byłego opactwa zakonu cystersów w Lubiążu. Dzisiaj można podziwiać tam odrestaurowane salę książęcą i refektarz klasztorny. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni, z planami na następne wspólne wyjazdy, wróciliśmy w domowe pielesze.

 

Tekst i zdjęcia: Jolanta i Stanisław Żuchowscy
powrót do strony głównej