Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka na Sycylię

Sycylia.

 

Podróż studyjna słuchaczy UTW Gorzów Wlkp.
Sycylia – Włochy w terminie: 12-22.maja 2015 r.

 

podroz

Gorzów Wlkp. – czerwiec 2015 r.

 

Każdego roku Gorzowski Uniwersytet trzeciego Wieku przygotowuje dla słuchaczy wycieczki zagraniczne. Zaplanowaliśmy na 2015r bardzo ciekawy pod względem turystycznym wyjazd na Sycylię. Przygotowania do tej wyprawy trwały cały rok. Zwyczajowo przygotowujemy program wyjazd dla naszej społeczności i słuchaczy UTW współpracującymi z nami uniwersytetami. Miesiące zimowe przeznaczyliśmy na:

 

    • – nabór chętnych do wyjazdu
    • – konsultacje na temat programu
    • – ustalenie terminów płatności
    • – zawarcie umowy z realizatorem wyprawy

Wszystkie te sprawy załatwiliśmy w terminie październik 2014 r. – kwiecień 2015 r.
Ponieważ było bardzo dużo chętnych zdecydowaliśmy, że wyjadą dwa duże autobusy, które zabiorą 127 osób. Uczestnikami byli słuchacze UTW:
– Gorzów Wlkp
– Bogdaniec
– Skwierzyna
– Strzelce Krajeńskie
– Drezdenko
– Sulęcin
– Kostrzyn N/O
Zawarliśmy umowę z Biurem Podróży PAI, którego właścicielem jest Paweł Sobolewski. Jest to sprawdzony przez nas organizator wycieczek. Otrzymaliśmy dobre warunki finansowe. Ustaliliśmy podstawowy koszt 1699zł. Suma ta gwarantowała uczestnikom przejazd, hotel, wyżywienie, przewodników i zwiedzanie miejsc zgodnie z programem.

podroz

Opis programu wycieczki.

Wyjechaliśmy dnia 12 maja o godz. 6.00 rano. Pojechaliśmy wygodnymi autostradami przez Niemcy i Austrię. Wjechaliśmy do pięknej miejscowości (Alpy) Tarviso na nocleg. Wycieczka została tak zaplanowała że nie było żadnych przejazdów wodnych. Drugi dzień po śniadaniu przeznaczyliśmy na zwiedzanie atrakcji miasta Werona. Jest to miasto Romeo i Julii.
Zwiedziliśmy m.in. kościół Sant Anastasia, rzymska arenę, plac delle Erbe, plac dei Singori, dom Julii oraz stare miasto.

 

coloseum Coloseum w Rzymie’

 

coloseum

Uroki Rzymu.
Następny nocleg mieliśmy w okolicach Rzymu. Co dało sposobność zwiedzania ciekawych zabytków Wiecznego Miasta. Podziwialismy Plac Hiszpański, schody Hiszpańskie, Fontanne di Frevi, Panteon, Kapital, plac Wenecki, Forum Romanum, Coloseuum.

 

promPrzeprawa promem do Messyny.

 

prom

Pirano-Callawell Amires.Dzien czwarty po śniadaniu wyjechaliśmy z hotelu w kierunku Sycylii. Piękny przejazd autokarami i promem do Messyny do miejsca docelowego pobytu o długiej nazwie Pirano-Callawell Amires. Zamieszkaliśmy w wygodnych pokojach hotelu, który położony jest nad samym morzem. Otaczały nas wspaniałe widoki.

promFontanna.

 

prom

Otaczały nas wspaniałe widoki.
To była nasza baza z której wyjeżdżaliśmy celem zwiedzania kolejno Messyny zwanej „ Bramą Sycylii” Jest to piękne miasto z bardzo ciekawymi zabytkami, przez następne dni odwiedziliśmy m.in. Wyspy Liparyjskie Vulcano z czynnymi gejzerami. Mieliśmy możliwość kąpieli w gorącym leczniczym gejzerze i błotnistym jeziorku siarkowym. Byliśmy także w historycznym miasteczku Palermo stolicy Sycylii. Jest to perła architektury i wspaniałych zabytków.

 

promObraz z podróży.

miasto

Urokliwe przejścia.

Urokliwą drogą pojechaliśmy do Monreale tam podziwialiśmy katedrę zw wspaniałymi, oryginalnymi złotymi mozaikami, które mają powierzchnię 6 tyś m2. Odbyliśmy wyprawę na Etnę. Tam nacieszyliśmy się widokiem kraterów o nazwie Sylwestry. Piękną Sycylię pożegnaliśmy w 10 dniu wycieczki, udając się w drogę powrotną czekało nas zwiedzanie Mediolanu.

promMediolan.

prom

Katedra w Mediolanie.
To bogate miasto Italii ma wspaniałe zabytki. Zwiedziliśmy Teatr La Scala, Zamek rodu Sforzów, Pomnik Giuseppe Garibaldi, Katedrę Narodzin Św. Marii, Galerę Vittorio Emanuele II. Pełni wrażeń wróciliśmy do kraju 22 maja. Wyprawę prowadzili profesjonalnie przygotowani piloci dowodzeni przez Panią Danusię Gaik, która doskonale zna język włoski doskonale zna historię Italii. Autobusy prowadzili bardzo dobrzy kierowcy. Wszyscy uczestnicy bardzo wysoko oceniali przebieg całej podróży studyjnej.
Tekst: Edward Korban.

 

 

powrót do strony głównej