Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Chemia emocji

Chemia emocji

plansza

„Chemia emocji” to tytuł wykładu z psychologii zaprezentowany przez dr Joannę Ostapiuk – Karolczuk w dniu 20 maja 2018 roku w Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim.

wykladowca

sala

Nazwa „emocja” pochodzi od łacińskiego słowa emovere (poruszać). A więc emocja (pobudzenie emocjonalne) to coś, co porusza, wzbudza psychikę i jednocześnie mobilizuje procesy fizjologiczne organizmu do wykonywania pewnego działania. Owa mobilizacyjna funkcja emocji jest nazywana „motywacją” (od łacińskiego motus – ruch). Do procesów emocjonalnych należą: uczucia, afekty, emocje, nastroje i namiętności.

plansza

Emocje mogą być świadome lub nieświadome, względnie nietrwałe, gwałtowne uczucia o silnym zabarwieniu i wyraźnym wartościowaniu, poprzedzone jakimś wydarzeniem i ukierunkowane. Wyrażane są głównie mimiką twarzy, pobudzeniem fizjologicznym i subiektywnym doznaniem.

sluchacze

plansza

plansza

Emocje wyzwalają w ludziach dobroczynne molekuły: endorfiny (euforia), dopaminę (energia), i serotoninę (dobry nastrój). Molekuł stresu to kortyzol.

plansza

Co podnosi poziom endorfin? Taniec, prysznic, aktywność fizyczna, banan, śledź, owsianka, czekolada, śmiech, seks, trening autogenny, wyraz twarzy, zachwalanie siebie. Poziom dopaminy podnosi:
aktywność fizyczna, unikanie używek, detoksykacja, zwiększenie poziomu tyrozyny, organizacja życia ( dopamina lubi zadania), kreatywność, suplementacja i medytacja. Co podnosi poziom serotoniny?
Spożywanie węglowodanów, produkty bogate w tryptofan, ograniczenie spożycia alkoholu (związek alkoholu i agresji – niski poziom serotoniny), witaminy z grupy B, aktywność fizyczna, zadbane jelita (do 90% serotoniny produkują jelita).
Jedną z bardzo silnych emocji jest zakochanie, które określono mianem typowej choroby psychicznej pod nazwą WHO poz.F63.9. Doktor Angelique Pas – Vraiment ze szwarcajskiego Institute de Therapie Emorionnelle twierdzi, że zakochanie wykryte na wczesnym etapie, czyli wówczas, gdy naszego organizmu nie ogarnia jeszcze biochemiczne zauroczenie, jest w pełni wyleczalne. A gdy emocje opadną poziom fenyloetyloaminy z czasem wytraca się (średnio ok. 2 lat) i zaczyna się kryzys związków.

dyskusja

 

Tekst: Marta Kotowicz

powrót do strony głównej