Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Gimnastyka neuronów

Gimnastyka neuronów –
– trening stymulujący neuroplastyczność mózgu

 

16.06.2023 r.
Aktywności fizycznej potrzebuje nie tylko nasze ciało, ale i mózg. Jak wzmocnić pamięć, wyostrzyć uwagę i poprawić zdrowie twojego mózgu? Jednym z nich jest specjalna gimnastyka zwana gimnastyką mózgu. Cała sztuka polega na tym, by różne codzienne czynności wykonywać tak, aby przełamać towarzyszącą im rutynę. Pomysłów na to jest bez liku. Pomysłów na to jest wiele. Piszesz długopisem – zmień go na pióro albo ołówek. Jesteś praworęczna? Spróbuj umyć zęby lewą ręką. Zmień drogę, którą codziennie jeździsz do pracy. Spróbuj choć jeden krótki artykuł przeczytać, trzymając gazetę do góry nogami.
Taka gimnastyka mózgu, zachowania, które rozbijają codzienną rutynę, powodują, że „poruszamy” nowe obszary mózgu, które do tej pory były nieaktywne. Dzięki temu powstają nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a nasz mózg staje się bardziej plastyczny.
Wykład poprowadziła dr Dorota Pilecka.

Jeszcze na koniec radosna nowina pani prezes UTW Gorzów – Haliny Urban i skarbnik – Joanny Wojciechowicz. Zobaczyliśmy okazały puchar, jaki członkowie naszego UTW zdobyli w LUBUSKICH IGRZYSKACH SENIORÓW 2023. Celem tych igrzysk jest integracja seniorów i promocja województwa przyjaznego dla nich.

Tekst i zdjęcia: Krystyna Karcz

powrót do strony głównej