Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Komunikacja międzypokoleniowa

KOMUNIKACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA

wykladowca

W dniu 24.11.2015r w sali wykładowej UTW. Odbył się wykład dr Przemysława Pieczyńskiego pt”KOMUNIKACJA MIĘDZYPOKOLENIOWA”

sluchacze

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem

wykladowca

Techniki aktywnego słuchania:

  1. Parafraza (Rozumiem, że…; Innymi słowy…; Mówisz, że…)
  2. Klaryfikacja (To nie jest dla mnie jasne…; Czy dobrze zrozumiałem…)
  3. Kierowanie (Skoncentrujmy się…; Proszę dokładniej…)
  4. Odzwierciedlenie (Dokładnie tak…; Faktycznie…; Słyszę, że…)
  5. Podsumowanie (Podsumujmy…; Powtórzmy…)
  6. Posiadając wiedzę na temat różnic w odbiorze informacji i otrzymywania informacji zwrotnej, mamy możliwość działania z maksymalną efektywnością.

„…Dopóki nie poznasz dobrze siebie, jak możesz poznać innego? a kiedy już poznasz siebie – Ty jesteś tym innym…”
Sri Nisargadatta Maharaj

wykladowca

Sala wypełniona po brzegi

wykladowca

Chwila refleksji

CZY MOŻNA ZATRZYMAĆ PROCES STARZENIE SIĘ, A NAWET BYĆ MŁODSZYM?

Według najnowszych badań i odkryć nauki – TAK!!! Dobre praktyki:

  1. Stosuj głębokie oddychanie:
    Dwa razy dziennie postaraj się przez chwilę pooddychać głęboko, by odpowiednio dotlenić organizm. Warto również co jakiś czas wybrać się na wycieczkę za miasto, np. do lasu, by ciało odpoczęło od zanieczyszczonego powietrza.
  2. Ćwicz co najmniej 30 minut dziennie:
    To wcale nie muszą być wyczerpujące ćwiczenia. Najważniejsza jest natomiast systematyczność. W drodze do pracy czy na zakupy możemy stosować energiczny marsz. To dotleni organizm i co bardzo ważne – rozluźni ciało, usunie stres.
  3. Wybierz dobrze zbilansowaną dietę:
    Podstawą Twej diety nie mogą być tłuszcze i cukry. Dobrze, gdy wprowadzimy więcej produktów, które zawierają chude białko, np. ryby, jaja, drób, chude produkty mleczne czy orzechy. Nie można również zapominać o warzywach i owocach, które powinny być spożywane w jak najmniejszym stopniu przetworzenia. Ponadto pamiętaj o tym, by nie próbować łagodzić stresu poprzez jedzenie. Lepiej wybrać spacer, jeżeli chcemy opóźnić procesy starzenia. Pamiętaj o nie zakwaszaniu organizmu.
  4. Skup się na dobrych stronach:
    Ta zasada dla wielu nie jest łatwa do zastosowania, a szczególnie w naszym kraju, gdzie lubimy trochę narzekać. Warto jednak pamiętać o tym, że negatywne nastroje, w tym stres, w dużej mierze wynikają z naszej głowy. Dlatego też powinnaś zrobić listę rzeczy, za które jesteś wdzięczna i dopisywać tam codziennie nowe pozycje albo zapisywać trzy rzeczy, które Ci się udały tego dnia. Wyobraź sobie, jak będzie miło, gdy zrobisz bilans roku i wszystkie dobre rzeczy będą zapisane w jednym miejscu.
  5. Zadbaj o wystarczającą ilość snu:
    Sen nazywany jest najlepszym kosmetykiem dla zachowania młodości. A ponadto nic nie kosztuje. Należy spać tyle godzin dziennie, aby następnego dnia czuć się wyspanym i mieć energię do działania. Jednym wystarczy 6 godzin, a inni potrzebują 8. Sami musimy odkryć potrzeby organizmu i ustalić zegar biologiczny.
  6. Zatrzymaj się:
    Wygospodaruj dziennie 10-15 minut, by nie robić nic. Usiądź lub połóż się i spróbuj się wyciszyć. Wyrzuć z głowy wszystkie plany czy listy do zrobienia. Po prostu – odpocznij. Mózg w trakcie takiego bezruchu i przerwy, bardzo często wymyśla nowe rozwiązania problemów czy tworzy odkrywcze pomysły. Takie wyciszenie jest również nam potrzebne dlatego, by nigdy nie zapomnieć o tym, jakie są w życiu priorytety.
  7. Nie zapominaj o intymnych potrzebach:
    Często przytulaj się do partnera i nie rezygnuj z bliskości. W trakcie przytulania się uwalniane są aż trzy cudowne hormony: endorfiny wprowadzające w stan szczęścia, prolaktyny, która przynosi ze sobą relaks oraz kojące oksytocyny – hormony scalające miłość.
  8. Zwróć uwagę na bezpośredni kontakt z naturą:
    Jeśli to możliwe, spróbuj chodzić bosymi stopami po ziemi (wystarczy 30 minut dziennie). Ziemia ma naturalny ładunek ujemny, a stres skumulowany w Twoim organizmie wytwarza ładunek dodatni, tym samym w sposób naturalny wyrównasz ładunki.
  9. Poprzez naprzemienne ćwiczenia zsynchronizuj swoje półkule mózgowe:
    Ćwiczenia synchronizujące lewą i prawą półkulę np. Alfabet Games, Color Games, żonglowanie piłek itp. powodują, że potrafisz połączyć działanie z myśleniem. Małymi krokami zmieniaj swoje zdolności manualne i intelektualne.

wykladowca

nie chcemy się starzeć

 

„…Człowiek nie zmierza do starości. jest stary, gdy przestaje zmierzać dokądkolwiek…”
Deepak Chopra

wykladowca

Notujemy cenniejsze informacje

 

wykladowca

warto zapisać.

 

Zdjęcia: Czesław Ganda

powrót do strony głównej