Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Ludzkie oblicze uzależnień

Ludzkie oblicze uzależnień

 

powitanie

Spotkanie otworzył prezes UTW Czesław Ganda

W dniu 13 marca 2018 roku dr Przemysław Pieczyński zaproponował studentom UTW w Gorzowie Wlkp. medialne spotkanie ze znanym lekarzem Gaborem Mate. „Władza uzależnienia i uzależnienie od władzy” to tytuł prelekcji, którą dr G. Mate wygłosił podczas lokalnej konferencji TEDx Talks w październiku 2012 roku.
– YouTube –
sala
Uczestnicy wykładu.
Jeśli sukces lekarza mierzy się przez pryzmat długości życia jego pacjentów , to urodzony na Węgrzech kanadyjski psychiatra, Gabor Mate, który przeżył nazistowskie ludobójstwo jest nieudacznikiem. Jako specjalista od chorób nieuleczalnych, uzależnień od substancji chemicznych, pracujący z pacjentami zarażonymi wirusem HIV, dr Mate jest znanym autorem książek i artykułów na temat zaburzeń uwagi, stresu, chorób chronicznych i stosunków między rodzicami i dziećmi. Tematem jego prelekcji na TEDxRio+20 są uzależnienia – od narkotyków po władzę. Od braku miłości po pragnienie ucieczki przed samym sobą, od podatności danej osoby po wewnętrzną moc, nic nie zostało pominięte. Gabor Mate nie waha się przed ogólnym i wspaniałomyślnym zaleceniem: „Odkryj własną naturę i bądź dla siebie miły”.
Wikipedia.
wykladowca
Wykładowca wprowadza słuchaczy w temat.
• TED – (Technology, Entertaiment, and Desing—Technologia, Rozrywka i Desing) – marka konferencji naukowych organizowanych corocznie przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation. Celem konferencji jest popularyzacja – jak głosi motto – „idei wartych propagowania”.
ekranKanadyjski lekarz Gabor Mate.
sluchaczka
Część seniorów sporządza notatki.
komentarz
Prezentowany film uzupełniany jest komentarzem wykładowcy.
sluchacze
Sala jest zawsze pełna słuchaczy.
Tekst i zdjęcia: Marta Kotowicz
powrót do strony głównej