Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

W zdrowym ciele zdrowy mózg

W zdrowym ciele zdrowy mózg

wykladowca

Wykład prowadzi pani dr hab. Barbara Mierzejewska-Krzyżowska.

to temat wykładu, który dniu 5 maja 2015r. w sali im. Alfreda Kielaka UTW wygłosiła prof. dr hab. Barbara Mierzejewska- Krzyżowska.

sluchacze

Zainteresowanie tematem jest duże.
Nasz mózg składa się ze 100 miliardów komórek i waży srednio około kilograma. Nerwy obwodowe wychodzące z mózgu i kręgosłupa stanowią element poznawczy człowieka . Ze środowiska docierają informacje do mózgu ułatwiające nabycie odporności całego organizmu np. w walce z przeziebieniem. Aktywność mózgu wzrasta też przy właściwej aktywności fizycznej – nasilają się też zdolności psychiczne i pamięć. W optymalnym życiu utrzymuje homeostezę organizmu.

 

 

mozg

Jak zorganizowany jest układ nerwowy.
Mózg rozwija się z 3 pęcherzyków pierwotnych: przodomózgowia, śródmózgowia i tyłomózgowia następnie rozwijają się kresomózgowia, międzymózgowia, śródmózgowia i móżdżek przechodzący w rdzeń kręgowy. Nerwy obwodowe poznawcze z mózgu i kręgosłupa na skutek działania środowiska ogólnego adoptują się w mózgowiu – powstaje substancja BDNF (wspomagająca wzrost nowych neuronów). Aktywność mózgu i jego plastyczność na skutek aktywności fizycznej człowieka kształtuje też zdolności psychiczne. Z kurczących się mięśni powstają substancje tworzące nowe neurony (neuron habituacja). Trening, dotleniający płaty czołowe człowieka, rozwija psychikę i wspomaga pamięć.

 

 

mozg

Tak wygląda siatka neuronów.

 

Tekst: Alicja Markowska – Rezepka
Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul
powrót do strony głównej