Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

W zdrowym ciele zdrowy duch

W zdrowym ciele – zdrowy duch.

 

notowanie

Studenci UTW słuchają i notują.

Kultura fizyczna była istotną częścią wychowania ogólnego i zdrowotnego już w starożytności, przynajmniej tej, z którą wiążemy naszą cywilizację, o czym świadczy zasada „Mens sana in corpore sano”.

wykladowca

Indywidualizacja – to dobieranie obciążeń do możliwości osoby ćwiczącej – mówi dr Mariusz Naczk.

Zwykle w świątyniach Apollina, a także Asklepiosa, działali uczniowie Hipokratesa, a tuż obok był gimnazjon wraz z amfiteatrem, gdzie na zmianę ze sztukami teatralnymi miały miejsce mistrzostwa sportowe. Z tego ideowego i miejscowego sąsiedztwa promowanie aktywności fizycznej zostało zawłaszczone przez medycynę, która jest przecież sztuką zachowania i pomnażania zdrowia, a tu przy użyciu metody jakże uniwersalnej pod względem dostępności, jak i zastosowania.

 

sluchacze

Słuchacze z wielkim zainteresowaniem biorą udział w wykładzie.
27 – stycznia 2015 roku odbył się wykład, który przeprowadzili: dr Mariusza Naczk i dr Wioletta Brzenczek- Owczarzak, którzy podkreślali, że aktywność ruchowa – systematyczna, świadoma, przemyślana ma na celu poprawę i utrzymanie zdrowia.

 

tablica

Obciążenia treningowe zwiększamy stopniowo.
Trening to podstawa, ma służyć i być funkcjonalny. Należy traktować go jak profilaktykę. Należy pamiętać że trening powinien składać się z : rozgrzewki, ćwiczeń rozciągających , treningu zasadniczego, treningu siłowego i ćwiczeń uspokajających.

 

wykladowca

dr Wioletta Brzenczek- Owczarzak mówi min o utrzymywaniu odpowiedniego poziomu siły mięśniowej.
Taki trening zapobiega powstawaniu lub rozwojowi chorób cywilizacyjnych, poprawia samopoczucie, następuje poprawa wydajności tlenowej. Jednocześnie poprawia równowagę i stabilność postury.

 

zamyslenie

Tak, od jutra trzeba wcielić w życie trening zdrowotny.
Trening musi być motywacją na co dzień, (obserwacja organizmu w czasie wysiłku). Należy również pamiętać o intensywności (czasu pokonywania danego dystansu)Im większa częstotliwość, tym mniejsza intensywność, ważny – zdrowy rozkład treningu i o tym należy pamiętać.

 

pani

Trening zdrowotny to recepta długowieczności.

 

plansza

Trening izotoniczny jest to metodą, która ma za zadanie utrzymywać stałe napięcie w mięśniach.

 

rozmowa

Świetny wykład….

 

dialog

Panie doktorze ile czasu dziennie powinno się poświęcić na trening?

podpis

Podpis i uśmiech
Tekst: Kazimiera Muszkieta i Krystyna Woźniak
Zdjęcia: Czesław Ganda i Krystyna Woźniak
powrót do strony głównej