WYKŁAD Z TELEMEDYCYNY – TELEOPIEKI
Cóż XXI wiek , kiedyś byłoby to cudem.
Zasłuchani.
Temat ciekawy, który możemy zdefiniować jako formę świadczenia usług medycznych, która łączy w sobie elementy telekomunikacji medycyny oraz systemów informatycznych.
Prezentacja urzadzeń telemedycznych dla pacjentów.
Metoda ta polega na działaniach medycznych czy opiekuńczych na każdym etapie leczenia czy diagnozy, gdzie poszczególni uczestnicy tego procesu znajdują się w różnych miejscach.
Ta prelekcja potrafi zainteresować słuchaczy.
Teleopieka to także wsparcie opiekunów oraz rodzin w systemy automatyczne. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu pewnych zautomatyzowanych alarmów czy możliwości komunikacji.
Niektórzy słuchacze wszystko skrupulatnie notują.
Dr inż. Jarosław Bułka mówi miedzy innymi: „Pierwsze wzmianki z zakresu telemedycyny pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. W latach 60. ubiegłego wieku stworzono tam satelitarną sieć komunikacyjną, która umożliwiała kontakt pomiędzy amerykańskimi bazami wojskowymi a jednostkami świadczącymi opiekę medyczną w USA. W Europie usługa ta rozwija się intensywnie od 20 lat. W przypadku naszego kraju, od 2001 r. działa Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, która propaguje rozpowszechnienie tego typu opieki w Polsce. W porównaniu do innych krajów europejskich, system ten nie jest tak popularny i rozpowszechniony.
dr inż. Jarosław Bułka podczas wykładu.
Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi, umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia, czy usprawniających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i chorych”.
Dr inż. J. Bułka omawia stację domowego monitoringu.
Do systemów telemedycznych można zaliczyć m. in.:
– Rejestrację objawów w domu, np. EKG przez telefon, systemy monitorujące zaostrzenia POChP. Aparatura umożliwia wykonanie pomiarów parametrów powiązanych z konkretnymi jednostkami chorobowymi w domu.
”Proszę państwa wiele z tych urządzeń które prezentuję, znalazło zastosowanie w Instytucie Kardiologii w Aninie”.
– Systemy alarmowe, które umożliwiają kontrolę nad chorymi oraz dają możliwość ostrzegania personelu o wszelkich zmianach przez samego pacjenta. Systemy dostosowane są do pracy zarówno w szpitalach jak i w domach opieki.
„te urządzenia za kilka lat mogą być tak dostępne jak telefony komórkowe”.
– Czujniki stosowane w przypadku pacjentów z demencją. Mogą to być czujniki powiązane z otwieraniem drzwi, łóżkowe czy ruchu.
Jesteśmy pod wrażeniem pana wykładu, dziękujemy.
– Wideokonferencje umożliwiające rozmowę z lekarzem bądź pracownikiem służby medycznej za pośrednictwem łącza wideo.
– Infolinie pozwalające na kontakt pacjentów z pracownikami służby zdrowia, którzy przekazują informacje o stanie zdrowia, a w razie konieczności kierują do lekarzy specjalistów.
dr inż. J. Bułka adiunkt Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie składa autograf.
Studenci UTW z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi dr.inż. Jarosława Bułki jak również brali czynny udział w dyskusji. Wykład dobiegł końca, jednak słuchacze UTW nadal rozmawiają miedzy sobą o tak ciekawym programie i oczekują z nadzieją na szybkie wdrożenie jego w życie.
zdjęcia: Krystyna Woźniak i Czesław Ganda