Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wykład o telemedycynie

WYKŁAD Z TELEMEDYCYNY – TELEOPIEKI

 

rzutnik

Cóż XXI wiek , kiedyś byłoby to cudem.

13 stycznia 2015r sala wykładowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. wypełniona po brzegi. Właśnie prezes UTW- Czesław Ganda wita słuchaczy i zaprasza na wykład dr inż. Jarosława Bułki – adiunkta Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.

sluchacze

Zasłuchani.

Temat ciekawy, który możemy zdefiniować jako formę świadczenia usług medycznych, która łączy w sobie elementy telekomunikacji medycyny oraz systemów informatycznych.

 

sala

Prezentacja urzadzeń telemedycznych dla pacjentów.

Metoda ta polega na działaniach medycznych czy opiekuńczych na każdym etapie leczenia czy diagnozy, gdzie poszczególni uczestnicy tego procesu znajdują się w różnych miejscach.

 

aktywnosc

Ta prelekcja potrafi zainteresować słuchaczy.

Teleopieka to także wsparcie opiekunów oraz rodzin w systemy automatyczne. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu pewnych zautomatyzowanych alarmów czy możliwości komunikacji.

 

wyklad

Niektórzy słuchacze wszystko skrupulatnie notują.

Dr inż. Jarosław Bułka mówi miedzy innymi: „Pierwsze wzmianki z zakresu telemedycyny pochodzą ze Stanów Zjednoczonych. W latach 60. ubiegłego wieku stworzono tam satelitarną sieć komunikacyjną, która umożliwiała kontakt pomiędzy amerykańskimi bazami wojskowymi a jednostkami świadczącymi opiekę medyczną w USA. W Europie usługa ta rozwija się intensywnie od 20 lat. W przypadku naszego kraju, od 2001 r. działa Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, która propaguje rozpowszechnienie tego typu opieki w Polsce. W porównaniu do innych krajów europejskich, system ten nie jest tak popularny i rozpowszechniony.

 

bulka

dr inż. Jarosław Bułka podczas wykładu.

Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi, umożliwiających monitorowanie stanu zdrowia, czy usprawniających funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i chorych”.

 

bulka

Dr inż. J. Bułka omawia stację domowego monitoringu.

Do systemów telemedycznych można zaliczyć m. in.:
– Rejestrację objawów w domu, np. EKG przez telefon, systemy monitorujące zaostrzenia POChP. Aparatura umożliwia wykonanie pomiarów parametrów powiązanych z konkretnymi jednostkami chorobowymi w domu.

 

sluchamy

”Proszę państwa wiele z tych urządzeń które prezentuję, znalazło zastosowanie w Instytucie Kardiologii w Aninie”.
– Systemy alarmowe, które umożliwiają kontrolę nad chorymi oraz dają możliwość ostrzegania personelu o wszelkich zmianach przez samego pacjenta. Systemy dostosowane są do pracy zarówno w szpitalach jak i w domach opieki.

 

rozmowy

„te urządzenia za kilka lat mogą być tak dostępne jak telefony komórkowe”.
– Czujniki stosowane w przypadku pacjentów z demencją. Mogą to być czujniki powiązane z otwieraniem drzwi, łóżkowe czy ruchu.

dyskusja

Jesteśmy pod wrażeniem pana wykładu, dziękujemy.

– Wideokonferencje umożliwiające rozmowę z lekarzem bądź pracownikiem służby medycznej za pośrednictwem łącza wideo.
– Infolinie pozwalające na kontakt pacjentów z pracownikami służby zdrowia, którzy przekazują informacje o stanie zdrowia, a w razie konieczności kierują do lekarzy specjalistów.

podpisy

 

dr inż. J. Bułka adiunkt Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie składa autograf.

Studenci UTW z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi dr.inż. Jarosława Bułki jak również brali czynny udział w dyskusji. Wykład dobiegł końca, jednak słuchacze UTW nadal rozmawiają miedzy sobą o tak ciekawym programie i oczekują z nadzieją na szybkie wdrożenie jego w życie.

pozowanie

Obaj panowie zadowoleni i uśmiechnięci.
Tekst: Krystyna Putro i Krystyna Woźniak
zdjęcia: Krystyna Woźniak i Czesław Ganda
powrót do strony głównej