Wykład „Profilaktyka raka piersi i jądra,
zrób to coś dla siebie, dla zdrowia” –
prowadzi prezes amazonek – Bożena Ambroży
W profilaktyce raka piersi, raka jąder i prostaty najważniejszą rolę odgrywają wykonywane systematycznie badania.
Na nowotwór piersi narażone są przede wszystkim kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, ale czujność pań poniżej tego przedziału wiekowego nie może być uśpiona.
Diagnostyka raka piersi opiera się na trzech podstawowych badaniach: USG piersi, mammografii i regularnym kontrolowaniu budowy tkanki piersi za pomocą dotyku. Wszystkie dorosłe kobiety, również te, które nie rozpoznają u siebie żadnych objawów nowotworu piersi, powinny mieć raz do roku przeprowadzone profilaktyczne USG piersi. Należy prowadzić regularną obserwację swojego organizmu i wykonywać corocznie podstawowe badania krwi, moczu, ciśnienia, a raz na 5 lat USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.
Każdy mężczyzna powinien co miesiąc sam badać sobie jądra i przynajmniej raz w roku chodzić na badania kontrolne do urologa. Skuteczna diagnostyka nowotworów jąder i prostaty składa się z kilku podstawowych badań, takich jak: regularne kontrolowanie dotykiem jąder i moszny, wykonywane zarówno samodzielnie w domu, jak i w gabinecie lekarskim, badanie, podczas którego lekarz ocenia wielkość i kształt prostaty pacjenta, USG jąder i prostaty, badanie na prostatę z krwi (pomiar antygenu PSA).
Proste badanie gruczołu krokowego, węzłów chłonnych krocza, które można wykonać samodzielnie w domu, może uratować życie i pomóc wykryć raka jąder na wczesnym etapie. Wczesnym objawem nowotworu jądra, może być również tkliwość sutków lub ginekomastia – jednostronne lub obustronne powiększenie gruczołów piersiowych.
Nie bagatelizujmy nawet subtelnych oznak choroby! W razie niepokojących objawów należy zgłosić się na badanie do lekarza rodzinnego lub poprosić o odnośne skierowanie.
Tekst i zdjęcia: Krystyna Karcz
28-11-2023 r.