Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Ciekawy Santok

Ciekawy Santok

22 maja 2023 r. członkowie sekcji „Rozmowy o książkach” oraz chętni członkowie z UTW byli na wycieczce w Santoku. Blisko Gorzowa znajdują się dwa miejsca, które stały się naszym celem. Pierwszy to Muzeum Grodu Santok. Pani dr Małgorzata Pytlak, szefowa muzeum, interesująco opowiadała o przeszłości tego miejsca oraz o setkach autentycznych przedmiotów wydobytych z ziemi podczas badań archeologicznych. Obejrzeliśmy film, który przybliżył nam życie w dawnym grodzie, a potem zwiedziliśmy ekspozycję, na którą składają się zarówno stare bierwiona z konstrukcji palisady grodu, jak i drobne przedmioty używane przez mieszkańców, zrobione np. z kości. Cała ekspozycja jest nowoczesna, czytelna i zachęcająca do zagłębianie się w archeologię.

Po wizycie w muzeum pojechaliśmy na wieżę pana Jerzego Gąsiorka, artysty plastyka i poety.

Opowiedział o krótkiej, bo niespełna 90-letniej historii wieży i przemianach jej funkcji, Obecnie służy ona artyście jako miejsce pracy twórczej i odpoczynku. Pan Jerzy Gąsiorek był u nas na zajęciach w końcu minionego roku i zaprosił nas do siebie. Teraz przyjechaliśmy, by odnowić znajomość.
Wszystkich zachwycił widok z okien wieży: spotkanie rzek – Warty i Noteci – oraz szeroko rozlane łąki. A dookoła wieży bujnie rozkwitły krzewy bzu. Świat stał się kolorowy i pachnący.
Nasza wycieczka była krótka, ale interesująca i przyjacielska. Dziękujemy zarówno pani Małgorzacie Pytlak, jak i panu Jerzemu Gąsiorkowi za serdeczne nas przyjęcie.

 

Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Krystyna Karcz, Bernarda Burghardt

powrót do strony głównej