Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Czerwiak

Czerwiak

 

autorzy filmu

Autorzy filmu

Członkowie sekcji „Rozmowy o książkach” podczas zajęć w Miejskim Ośrodku Sztuki mieli możliwość obejrzenia filmu Moniki Kowalskiej i Zbyszka Sejwy (na zdjęciu) pt. „Czerwiak”. Wiosną 2007 roku autorzy robili go z własnej inicjatywy i za własne pieniądze, by opowiedzieć o kłopotach, jakie miał ich przyjaciel i aktor gorzowskiego teatru Alik Maciejewski z uzyskaniem polskiego obywatelstwa. Tymczasem życie przyniosło niespodziewane zakończenie: w wieku 52 lat aktor zachorował na raka i zmarł.
Los polskiej rodziny z Wilna rzuconej aż do Kazachstanu, tajna ucieczka do Polski, walka o możliwość życia w Polsce, a wreszcie biurokratyzm, który odebrał Alikowi prawo bycia Polakiem, w powiązaniu z jego ponad 200 rolami w teatrze i w filmie, czyli wkładem do polskiej kultury, a potem przedwczesna i niespodziewana śmierć, wszystko to decyduje, że film ciągle trzyma za gardło.

aliuk

Bohater filmu Alik Maciejewski
Twórcy długo rozmawiali z nami nie tylko o idei filmu, ale odkryli także tajniki jego tworzenia. Na przykład na ich internetowy apel o zdjęcia krajobrazów Kazachstanu, odezwali się… polscy księża przebywający tam na misjach.
O filmie więcej na stronie: http://www.echogorzowa.pl/news/13/kultura/2015-10-24/jakze-cenne-polskie-obywatelstwo-12850.html
Monika Kowalska i Zbigniew Sejwa są także autorami filmów i Gorzowie. Zaprosili członków sekcji na następne seanse.
Dziękujemy autorom za nieodpłatne okazanie filmu a Miejskiemu Ośrodkowi Sztuki za możliwość jego obejrzenia w znakomitych warunkach i za gościnę.
Tekst: Krystyna Kamińska
powrót do strony głównej