Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Mariusz Sobkowiak – gość „Rozmów o książkach”

Mariusz Sobkowiak –

gość „Rozmów o książkach”

 

Mariusz Sobkowiak

Gościem „Rozmów o książkach” był Mariusz Sobkowiak, autor „Opowieści z czasów zarazy”, a towarzyszyła mu żona Aleksandra (21. III. 2022). „Opowieści…” były nominowane do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, czyli znalazły się wśród trzech najlepszych książek wydanych w naszym regionie w 2021 roku.
Kolejne rozdziały książki przedstawiają zarazy, jakie przez wieki nawiedzały Landsberg nad Wartą i Gorzów Wielkopolski. Autor opisał je na wnikliwie pokazanym tle historycznym. Zarazę „czarnej śmierci” z 1350 roku powiązał z nagonką na Żydów, którzy w mniemaniu spokojnych mieszkańców ją do miasta przywlekli. Zarazę nazwaną „angielskie poty” z 1528 roku także osadził w relacjach z Żydami, ale w innym kontekście. Dżumę z 1566 r. wpisał w prześladowanie i w praktykowane w tym czasie palenie czarownic. Zarazę z 1813 roku nazwaną „gorączką nerwową” świetnie połączył z klęską wojsk Napoleona i przyniesieniem choroby przez wracających spod Moskwy schorowanych żołnierzy. Zaraza cholery z 1830 roku była dla autora okazją do pokazania, jakie wtedy wprowadzano restrykcje i jak zwalczano rozprzestrzenianie się choroby. Także zgrabnie połączył ją z modą na mesmeryzm, czyli leczenie magnetyzmem.
Ostatni rozdział dotyczy naszego covida 19, ale całą historię autor cofnął do pożaru wieży katedralnej i włączył całkiem wiarygodne rozterki współczesnej młodzieży. Wszystkie te opowieści łączy wspólny motyw, którym jest sposób uchronienia się przed zarazą.
Podczas spotkania Mariusz Sobkowiak opowiadał, jak wpadł na pomysł takiej formy literackiej, jak zbierał informacje o historycznym tle, wreszcie jak budował wątek na poły sensacyjny związany z zapobieganiem zarazie.
Powieść dotyczy przeszłości, ale zainteresowania Mariusza Sobkowiaka koncentrują się przede wszystkim na przyszłości, a ściślej na literaturze fantastyczno-naukowej. Od sześciu lat jest wydawcą „LandsbergOnu”, Gorzowskiego Magazynu Fantastycznego, które ukazuje się co pół roku, a zawiera opowieści i prace plastyczne autorów gorzowskich. Lubi tematykę przyszłości i raczej w tym kręgu widzi swoje miejsce. Ale pierwszą książkę poświecił przeszłości.
Mariusz Sobkowiak żywo, z dużą emfazą i szczerością opowiadał o swoich zainteresowaniach przeszłością i przyszłością. Członkowie sekcji wcześniej czytali „Opowieści z czasów zarazy”, mieli więc sporo pytań do autora i do Aleksandry, która towarzyszy mężowi w jego poszukiwaniach twórczych i jest pierwszą czytelniczką jego utworów.
Dziękujemy bardzo Mariuszowi Sobkowiakowi za przyjęcie naszego zaproszenia i za ciekawe opowieści. Czekamy na następny numer „LandsbergOnu”, a może także na następną powieść historyczną o naszym mieście.

Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcie: Czesław Ganda

powrót do strony głównej