„Nowe usługi – Nowe możliwości”
Zajęcia sekcji „Rozmowy o książkach” w dniu 11 lutego 2019 r. odbyły się nie – jak zwykle – w siedzibie UTW, a w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta.
Głównym celem wizyty było zapoznanie członków sekcji z oferowanymi przez bibliotekę usługami internetowymi w myśl dewizy „Nowe usługi – Nowe możliwości”. W dużej sali już na nas czekały przygotowane komputery, a na ścianie ekran. Pomoce te przygotowała i szkolenie poprowadziła Elżbieta Zalewska, kierowniczka Działu Naukowego W i MBP.
Niedawno biblioteka uruchomiła katalog Prolib Integro, niosący dużo informacji o książkach, ale nieco bardziej skomplikowany od starego. Pani Elżbieta cierpliwie uczyła nas jak przeszukiwać katalog, wykorzystując różne filtry (fasety), jak logować się do systemu, jak samodzielnie rezerwować i zamawiać wybrane egzemplarze, a także dokonywać prolongaty. Wszystkie te czynności są bardzo proste, gdy ktoś je pokazuje, ale by je sprawnie stosować, wymagają samodzielnego wyćwiczenia.
Następnie pani Elżbieta omówiła aplikację mobilną W i MBP Gorzów-mProlib, dzięki której oprócz wyżej wymienionych czynności można także sprawdzić ofertę kulturalną biblioteki. Korzystając z przygotowanej instrukcji, osoby, które posiadały smartfony, pobrały oraz zainstalowały w nich tę aplikację.
Najnowszą ofertą biblioteki jest bezpłatny dostęp do 25 tysięcy ebooków i audiobooków w ramach akcji Legimi – „Czytaj w chmurze”. Dowiedzieliśmy się, jak zainstalować taką aplikację w swoim komputerze, laptopie, smartfonie lub tablecie, a zainteresowani otrzymali specjalne numery umożliwiające dostęp.
Tak więc informacji o nowościach było bardzo dużo. Pani Elżbieta Zalewska zapewniała nas kilkakrotnie, że wszystkie te działania są bardzo łatwe, trzeba tylko uwierzyć, że osoby starsze także mogą je opanować.
Podczas wizyty w bibliotece odwiedziliśmy jeszcze Ośrodek Integracji i Aktywności mieszczący się na parterze budynku. Jest to dział jakby wprost dla nas i dlatego wszyscy słuchacze UTW powinni z niego korzystać, a przynajmniej wiedzieć, co oferuje. Ci, którzy słabo widzą, znajdą tam tysiące książek nagranych na taśmy w kasetach, audiobooki na płytach CD albo w formacie MP3. Do dyspozycji są także książki cyfrowe i specjalne czytaki plus, czyli urządzenia do odczytania cyfrowo zapisanych książek, które wypożycza się wraz z książką. Są bardzo łatwe w obsłudze. Jest tu również dużo książek wydrukowanych specjalną, dużą czcionką, a także alfabetem Brajla dla tych, którzy posiedli umiejętność takiego czytania. Dział organizuje wiele spotkań i imprez specjalnie dla osób starszych lub z dysfunkcjami, a od niedawna także spotkania w soboty adresowane do rodzin.
Bardzo dziękujemy przede wszystkim pani Elżbiecie Zalewskiej za wnikliwe i cierpliwe zapoznawanie nas z nowinkami cyfrowymi, a także paniom z Ośrodka Integracji i Aktywności za oprowadzenie nas po ich pomieszczeniach i przybliżenie oferty.
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Jacek Buczkowski