Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

„Rozmowy o książkach” Sumowanie roku 2023/2024

„Rozmowy o książkach”
Sumowanie roku 2023/2024

5.06.2014 r.

Do sekcji „Rozmowy o książkach” nie ma zapisów, za udział nie trzeba płacić, a żeby uczestniczyć w zajęciach, wystarczy tylko przyjąć. Jedni przychodzą raz lub dwa, stwierdzają, że to nie dla nich, więc po prostu więcej się nie pokazują. Ale są i tacy – jak Józef Skabardis – którzy w zajęciach uczestniczą od początku istnienia sekcji, czyli od 16 lat. O akceptacji sekcji decyduje tylko jeden czynnik: czy samemu lubi się czytać książki, czy nie. Dopiero na zajęciach okazuje się, że samo przeczytanie to trochę za mało, bo podczas „Rozmów” dobrze widziane jest podzielenie się swoimi refleksjami z lektury. Ale nie ma obowiązku wypowiedzi, nie ma ocen, można więc także przychodzić tylko po to, aby posłuchać. A jest to jedna z nielicznych w naszym UTW sekcji „dla umysłu”. Mamy w UTW dużo sekcji „dla ciała”, i bardzo dobrze, ale „umysł” także domaga się rozwijania, ćwiczenia, dostarczania mu nowych bodźców. A taką funkcję spełnia czytanie i potem rozmowa o lekturach.
W minionym roku 2023/2024 było 17 spotkań sekcji. Zajęcia odbywają się w poniedziałki od godz. 11. 00 co dwa tygodnie. Dwie książki: „Simona” i „Chłopki” czytali wszyscy i o nich dyskutowali. Gościli u nas gorzowscy autorzy książek – Roman Habdas i Łucja Fice. Podejmowaliśmy tematy przekrojowe, np. samotność w literaturze, literatura francuska. Tradycyjnie co roku zajmujemy się wnikliwie jedną książką z polskiej klasyki. W tym roku wybraliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. O tej powieści rozmawialiśmy na dwóch spotkaniach, a potem zaprosiła nas pani prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, autorka książek o języku Elizy Orzeszkowej, wielbicielka tej pisarki. Było to bardzo interesujące spotkanie. Także: odwiedziliśmy Bibliotekę im. Elizy Orzeszkowej w Akademii im. Jakuba z Paradyża, jedne zajęcia mieliśmy w Muzeum Lubuskim, gdzie poznawaliśmy wystawę na temat historii Gorzowa, dużo mówiliśmy o twórczości Wisławy Szymborskiej, jako że jej był poświęcony 2023 rok. Często dzieliliśmy się wrażeniami ze swoich lektur, sobie wzajemnie polecaliśmy ciekawe książki.
Co roku wiosną jedziemy na wycieczkę. Tegoroczna do Słońska, Lubniewic i Glisna nie była bezpośrednio związana z literaturą, ale poznawaliśmy historię naszego regionu i jej obraz w książkach o tych miejscowościach. Na zdjęciu – część naszej grupy przed pałacem w Gliśnie.
Pożegnaliśmy się życząc sobie dobrej lektury w czasie długich letnich dni, a do wyboru jest bardzo dużo nowości literackich lub wartych powrotów książek z przeszłości.

Tekst: Krystyna Kamińska
Fot. Mirek Urbanowicz

powrót do strony głównej