,,Rozmowy o książkach” w roku 2018/2019 – podsumowanie
W mijającym roku 2018/2019 na zajęciach sekcji ,,Rozmowy o książkach” zajmowaliśmy się książkami, ale także kulturą Gorzowa dawniej i dziś. Mieliśmy wyjątkowo dużo wycieczek.
O literackiej klasyce
Najważniejszą lekturą z klasyki literackiej omawianą na dwóch kolejnych zajęciach stało się ,,Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, przede wszystkim ze względu na obchody 100-lecia niepodległości. Było głośne czytanie fragmentów, oglądanie wybranych scen z filmu, a przede wszystkim gorąca dyskusja o książce i o Polsce.
Tematem stricte literackim był ,,Motyw rzeki w utworach literackich”. Każdy przypomniał sobie powieść lub opowiadanie, w którym rzeka odgrywa ważną funkcję. Rozmaitość duża. Bliżej przyjrzeliśmy się rzece Kongo pokazanej w opowiadaniu Josefa Conrada ,,Jądro ciemności” i twórczości tego angielskiego pisarza z polskimi korzeniami.
Jak co roku wszyscy czytaliśmy wybrane książki, aby potem o nich rozmawiać, jesteśmy wszak Klubem Dobrej Książki. Jedną z nich była Andrzeja Stasiuka ,,Osiołkiem”.
Bliżej gorzowskiej kultury
Zajmowały nas także książki zrodzone w Gorzowie i regionie. Czytaliśmy i rozmawialiśmy o niedawno odnalezionej i dopiero teraz wydanej powieści Zdzisława Morawskiego ,,Każdy miał wakacje”, której akcja dzieje się w 1964 roku na Długim.
Duże nasze uznanie zdobyły prawie zapomniane opowiadania gorzowskiej pisarki Ireny Dowgielewicz.
Ludzi kultury z II poł. minionego wieku pokazała Hanna Ciepiela w zbiorze reportaży ,,Zaraz wracam”. Książka była okazją do przypomnienia tych, którzy tworzyli w różnych dziedzinach sztuki: plastyka (Andrzej Gordon, Mieczysław Rzeszewski, Henryka Żbik-Nierubiec), literatura (Zdzisław Morawski, Papusza), fotografia (Waldemar Kućko, Jerzy Szalbierz) itp.
Z promocją albumu ,,Waldemara Kućki spacer po Gorzowie” przyszedł do nas jego autor Lech Dominik, który także pomógł w zakupie egzemplarzy.
Plastyk, aktor, dziennikarka
Gościliśmy także na naszych spotkaniach innych ludzi kultury. Był Jerzy Gąsiorek, autor książki ,,Listy do praprawnuka” a przede wszystkim plastyk, który zaprosił nas do swojej wieży w Santoku. Pojechaliśmy. Była u nas Renata Ochwat, z podstawowej profesji dziennikarka, która dała nam ciekawy wykład o gwarze poznańskiej i przybliżyła pisarzy związanych z Poznaniem. Gościem był także aktor Teatru im. Juliusza Osterwy Przemysław Kapsa, który w ,,Panu Tadeuszu” grał księdza Robaka. Najpierw wspólnie oglądaliśmy przedstawienie, a potem razem z aktorem rozmawialiśmy o arcydziele Adama Mickiewicza i o przełożeniu epopei na teatralną scenę.
Dużo wycieczek
Pójście do teatru to jedna z form naszego wychodzenia poza mury UTW. Wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum im. Jana Dekerta przy ul. Warszawskiej, gdzie zapoznaliśmy się ze zbiorami i z oryginalnym ogrodem.
Jedne nasze zajęcia odbyły się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, gdzie pod kierunkiem instruktorki uczyliśmy się z korzystania ze zbiorów i informacji bibliotecznych przez Internet.Celem naszej zasadniczej, dorocznej wycieczki był w tym roJedne nasze zajęcia odbyły się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta, gdzie pod kierunkiem instruktorki uczyliśmy się z korzystania ze zbiorów i informacji bibliotecznych przez Internet.
Celem naszej zasadniczej, dorocznej wycieczki był w tym roku Poznań, a tam obejrzenie trzech literackich muzeów: Henryk Sienkiewicza, Ignacego Kraszewskiego i Arkadego Fiedlera. Na zajęciach analizowaliśmy zaprezentowane zbiory oraz podobieństwa i różnice tych trzech muzeów.
Pojechaliśmy także do Santoka, byliśmy na wieży Jerzego Gąsiorka, która jest jego pracownią rzeźbiarską, podziwialiśmy prace stworzone z odpadów, a przez odpowiednią kompozycję nabierające nowego znaczenia. Zauroczył nas krajobraz oglądany z góry, gdzie zbiegają się Noteć i Odra, oraz szaleńczo kwitnące bzy. Podczas pobytu na wieży czytaliśmy wiersze gospodarza zrodzone z tych widoków i nastrojów.
Ostatnią naszą wycieczką 10 czerwca będzie spacer ulicami Gorzowa od dworca kolejowego do Urzędu Miejskiego. Tą drogą w dniu 27 marca 1945 roku szła grupa mieszkańców Obornik, która przyjechała, by objąć najważniejsze funkcje w polskim Urzędzie Miasta. Pod kierunkiem historyka Jarosława Palickiego popatrzymy na nasze miasto oczyma tych, którzy tu przyjechali jako pierwsi.
Książka najważniejsza
Choć z powyższego zestawu wynika, że zajmujemy się rozmaitymi tematami, ale na każdych zajęciach mówimy także o czytanych właśnie książkach, polecamy sobie te, które nam się podobają, wymieniamy się egzemplarzami. Książka jest zawsze punktem wyjścia, nawet gdy pokazujemy zdjęcia Waldemara Kućki lub poznajemy tajniki Internetu. Bo o książkach można na tysiąc sposobów.
Plany, plany…
Podsumowując rok zajęć, jednocześnie nakreśliliśmy tematy, jakimi chcemy zajmować się w przyszłym roku. Najważniejszą książką, o której porozmawiamy podczas dwóch kolejnych spotkań, będzie powieść Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. Na pewno jedne zajęcia poświęcimy twórczości gorzowskiego poety Kazimierza Furmana. Zgłoszono chęć bliższego poznania twórczości Zbigniewa Herbera, a także opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza.
Na doroczną wycieczkę pojedziemy do Niemiec, aby w dwóch literackich muzeach zapoznać się z dorobkiem pisarzy: we Frankfurcie nad Odrą – Heinricha Kleista, wybitnego romantyka, i w Buckow – Bertolda Brechta, cenionego dramaturga z XX wieku.
Spotykamy się już 7 października.
Zapraszamy wszystkich, którzy lubią czytać książki.
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Ze zbiorów sekcji „Rozmowy o książkach”