Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rozmowy o książkach

Książki o naszym regionie

Do sekcji „Rozmowy o książkach” zapisało się 28 osób. Zajęcia odbywają się co drugi poniedziałek o godz. 11.00.

Na pierwszych zajęciach zajmowaliśmy się książkami, których autorami są mieszkańcy naszego województwa i które tematycznie związane są z naszymi stronami. W finale tegorocznej nagrody Nike znalazła się książka Edwarda Pasewicza pt. „Pulwerkopf”, której akcja toczy się w przedwojennym Meseritz i współczesnym Międzyrzeczu. Lubuski Wawrzyn Literacki za 2021 rok zdobył Alfred Siatecki, autor powieści „Szwindel w Grünbergu” o Zielonej Górze sprzed wieku. Bardzo interesującą książkę „Opowieści z czasów zarazy” napisał Mariusz Stachowiak z Gorzowa, a traktuje ona o zarazach, jakie trapiły Landsberg i Gorzów przez wieki. Lekkie powieści, których akcja rozgrywa się w Gorzowie pisze Halina Elżbieta Daszkiewicz. Książki związane z Gorzowem i regionem piszą także: Maciej Dudziak, Hanna Bilińska-Stecyszyn, Iwona Żytkowiak.

                                                                                                          Krystyna Kamińska

Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021- 2025- edycja 2022

Adam Mickiewicz – My z niego wszyscy

Na drugim spotkaniu w dn. 10 października tematem głównym były „Ballady Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu”. Rok 2022 obchodzimy jako Rok Romantyzmu, ponieważ równo 200 lat temu ukazał się pierwszy tom poezji Adama Mickiewicza zawierający przede wszystkim ballady. Najbardziej znane to: „Świtezianka”, „Świteź”, „Romantyczność”, „Lilie”, „Pani Twardowska”. Ballady wnosiły do polskiej literatury tematy ludowych opowieści i przedstawiały ludowy punkt widzenia na moralność. Syntezą tej postawy były słowa z „Romantyczności”: „Miej serce i patrzaj w serce”. Ballady zdecydowały o popularności poezji Adama Mickiewicza i o dalszym rozwoju jego twórczości aż do pozycji narodowego poety. A romantyzm ukształtował nas, Polaków, nasz emocjonalny związek z narodem polskim i polski patriotyzm.

*

Następne zajęcia odbędą się 7 listopada, a tematem będzie dyskusja o książce Zbigniewa Rokity „Kajś. Opowieści o Górnym Śląsku”. Zaś 21 listopada pójdziemy za wycieczkę do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. Trzeba zabrać ze sobą swoje smartfony.

                                                                                                Krystyna Kamińska

 

       

powrót do strony głównej