Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Talenty są wśród nas

Talenty są wśród nas

Ukazała się pierwsza książka, do której weszły utwory literackie i prace plastyczne słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nosi tytuł „Z tej ziemi”.
Projekt powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna Dłoń”, a szczególnie pani prezes Aliny Nowak, którego celem było rozbudzenie talentów artystycznych mieszkańców gminy Santok. Do współpracy zaproszono członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie od lat prowadzone są warsztaty artystyczne. Projekt nosił tytuł „Ziemia Gorzowska słowem i pędzlem malowana”, a jego efektem jest właśnie książka „Z tej ziemi”.
*
Temat projektu „Ziemia Gorzowska słowem i pędzlem malowana” rozumiemy szeroko. Jesteśmy z tej ziemi. Ta ziemia daje nam nie tylko bezpośredni kontakt z przyrodą, ale inspiruje, rozbudza intelektualnie i artystycznie. Ona nas tworzy w takim samym stopniu, w jakim my ją tworzymy – napisano na tylnej okładce. Zamieszczone w książce teksty literackie i prace plastyczne pokazują dużą różnorodność lokalnych inspiracji. Barbara Adamiszyn wspomina szczęśliwe dni w restauracji „Wenecja”, wizytę w domu Włodzimierza Korsaka, a na przykładzie drobnych z pozoru zdarzeń pokazuje, jak wrastała w Gorzów.
Aniela Kosik z Santoka zrobiła sobie spacer po wsi i porównała to, co teraz widzi, do wspomnień z lat młodości. Bo jest stąd i pamięta Santok sprzed lat. Zapisywanie przez ludzi starszych wspomnień sprzed lat bardzo pomaga w utrzymaniu tradycji i związków rodzinnych z młodszymi pokoleniami. Naprawdę warto pisać wspomnienia.
Są tu także utwory zrodzone z przemyśleń. Lucyna Miosga, autorka dwóch wydanych książek literackich, a także poradników, ze swojego środowiska czerpie pomysły na pokazanie ambiwalencji postaw w „Dialogach rodzinnych”. Józef Skabardis z Gorzowa opowiada o związkach człowieka ze zwierzętami, konkretnie z psami.
W książce znajdują się jeszcze wiersze i opowiastki Krystyny Dziewiałtowskiej-Gintowt, Janiny Jurgowiak, Ewy Koniecznej, Mariana Krzyżostoniaka i Krystyny Woźniak.
*
Dokonania plastyczne pokazane są na zdjęciach: jak plastycy pracowali w santockiej bibliotece, jak po raz pierwszy wystawili swoje prace przyczepione do sznurków. W książce są rysunki inspirowane słowami, są pejzaże nas otaczające wykonane grubą kredką lub farbami olejnymi, a nawet kilimy utkane z wykorzystaniem roślin z ogródka. Autorkami tych prac są; Krystyna Dziewialtowska-Gintowt, Magda Hrebeniak, Halina Jankowska, Anna Kowala-Nadolna i Teresa Mika.
*
Do książki włączono również prace dwóch artystów mocno z Santokiem związanych. Jerzy Gąsiorek – ceniony plastyk i poeta – prezentuje się tu wspomnieniem związanym z jego wieżą stojącą na stoku santockiego wzgórza, pokazuje, ile ciężkiej pracy wymagało doprowadzenie tej wieży do obecnego stanu, bo teraz jest ona pracownią artysty z ekspozycją jego sztuki. I jak jedni ją cenią, a inni niszczą.
W warstwie ilustracyjnej dominują prace malarskie artysty Wojciecha Plusta, mieszkańca gminy Santok, głęboko osadzonego w santockich klimatach, dla niego zawsze inspirujących.
*
Każdy, kto tworzy, chciałby zobaczyć swoje utwory literackie wydrukowane, a prace plastyczne zaprezentowane szerokiemu gronu odbiorców. Wydanie ich w formie książki daje satysfakcję twórcy. Ta książka pokazuje, że osób utalentowanych jest naprawdę duże, że mieszkają one nie tylko w dużych centrach kulturalnych, ale w średnim Gorzowie i w małym Santoku. I że warto otoczyć opieką tych, którzy po raz pierwszy mieli odwagę się publicznie pokazać, a za jakiś czas opublikować następne prace zrodzone „Z tej ziemi”.

Krystyna Kamińska

powrót do strony głównej