W Filharmonii Gorzowskiej
Zajęcia sekcji „Rozmowy o książkach” w dniu 21 października 2024 roku odbyły się w Filharmonii Gorzowskiej. Uczestniczyli w nich wszyscy członkowie UTW, którzy chcieli zobaczyć tę instytucję kultury. Naszą przewodniczką była Renata Ochwat, która w filharmonii pracuje na co dzień, a więc mogła pokazać ją od środka, także opowiedzieć o sprawach wielkich i codziennych.
Zobaczyliśmy dużą salę nie w pełni rozświetloną, jak przed koncertami, a w półmroku. Przed sceną stały podesty i krzesła po przedstawieniu w dniu poprzednim, zobaczyliśmy więc salę taką, jakiej nie oglądają bywalcy.
Pokazano nam serce filharmonii, czyli maszynę inspicjenta. Inspicjent to osoba, która odpowiada za koordynację i zgodność z planem przebiegu koncertu. Daje znać, kiedy na widowni zadźwięczy dzwonek ogłaszający początek przedstawienia, kiedy na estradę mają wejść muzycy, kiedy dyrygent lub soliści, a na zakończenie, kiedy wygasić światło.
Byliśmy w garderobie dla solistów. Skromna jest, choć bardzo wygodna, z własną łazienką. Byliśmy w sali prób dla sekcji orkiestry. Zobaczyliśmy podziemne urządzenia, o których goście nie mają pojęcia. Także magazyny z całym majątkiem zebranym przez 14 lat funkcjonowania placówki, na czele ze znakomitym fortepianem marki Steinway oraz windę, którą ten skarb przewożony jest na scenę.
Na dłużej zatrzymaliśmy się w sali kameralnej, gdzie p. Iwona Goździk opowiedziała nam o prowadzonych przez nią zajęciach „Muzyczne raczkowanie”. Są to spotkania z najmłodszymi dziećmi, czyli od urodzenia do czwartego roku życia, które w rytm muzyki bawią się, tańczą, śpiewają, a całkiem dla nich niepostrzeżenie obcują z muzyką graną na różnych instrumentach. Pani Iwona z pasją opowiadała, co daje dzieciom i ich rodzicom kontakt z muzyką.
Filharmonia prowadzi różne formy edukacji muzycznej. Po „Raczkowaniu” dzieci w wieku 4-6 lat mogą uczestniczyć w „Filharmonii juniora”, a przedszkolaki i uczniowie pierwszych klas z podstawówki w „Akademii muzyki”. Są jeszcze zajęcia dla grup w rama cyklów „Filharmonia od kuchni” i „Weź, posłuchaj”. Już wprowadzeni w arkana sztuki są zapraszani na otwarte próby generalne. My, seniorzy, także zostaliśmy zaproszeni na takie próby, a nasze wnuki i prawnuki na zajęcia do nich adresowane.
Było to długie, bo prawie dwugodzinne spotkanie, dla nas bardzo interesujące.
Dziękujemy paniom Renacie Ochwat i Iwonie Goździk za poświęcony nam czas i odpowiedzi na wszystkie nasze trudne pytania.
Tekst: Krystyna Kamińska