Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wspomnienie Ireny Dowgielewicz

Wspomnienie Ireny Dowgielewicz

 

Tadeusz Szyszko.

9 kwietnia 2018 r. pan Jan Majewski był gościem sekcji „Rozmowy o książkach”. Rozpoczął od niespodzianki, którą był pan Tadeusz Szyszko, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa w Kłodawie. Zaprezentował on kilka sygnałów łowieckich granych na trąbce. Mąż pani Ireny – Michał Dowgielewicz był leśnikiem, stąd związki małżeństwa z myśliwymi, Kłodawą, a także panem Majewskim – drzewiarzem.
Pan Jan Majewski szczegółowo opowiedział o życiu pani Ireny, jej trudnym starcie po wojnie, małżeństwie z panem Michałem i rodzinnych kłopotach, o jej twórczości. Szczególnie bliska mu jest powieść „Krajobraz z topolą”, która opowiada o pracy w fabryce mebli, a inspirowana była doświadczeniami autorki. Mieliśmy możliwość objerzenia zdjęć pani Ireny i dotknięcia jej książek. Kilka osób pamięta ją albo córki jej męża, które są rówieśniczkami słuchaczek. Teraz obie mieszkają poza Gorzowem.

 

Tadeusz Szyszko i Jan Majewski.
Rozmawialiśmy o formach upamiętnienia pisarki: o grobie na cmentarzu przy ul. Żwirowej, przy którym co roku spotkają się jej przyjaciele w rocznicę śmierci – zmarła 27 lutego 1987 roku, o obelisku z jej medalionem na skwerze przy ul. Dąbrowskiego, w sąsiedztwie jej domu, o tablicy na Starym Rynku, o jej ulicy na Górczynie. Zdecydowaliśmy, że po wakacjach zajmiemy się twórczością pani Ireny, przede wszystkim jej opowiadaniami.

 

 

Jan Majewski

 

Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Jacek Buczyński
powrót do strony głównej