Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Z autorką książek o starszych i chorych

Z autorką książek o starszych i chorych

 

Na zajęciach sekcji „Rozmowy o książkach” w dniu 20 maja 2024 r. gościliśmy Łucję Fice, autorkę kilku tomików wierszy i czterech książek prozatorskich, członkinię Związku Literatów Polskich. Wcześniej pisała ona wiersze na różne tematy, ale swój własny temat znalazła, gdy na początku naszego wielu, z powodu braku pracy, musiała wyjechać zagranicę i tam opiekować się ludźmi starszymi i chorymi. Najpierw pracowała w domu pomocy w Anglii, potem także w Anglii, ale w domach prywatnych, a od kilkunastu lat wyjeżdża na kontrakty do pomocy chorym ludziom w Niemczech. Wiele Polek tak pracuje, ale tylko jedna Łucja Fice odważyła się zawrzeć swoje doświadczenia w książkach.
Autorka nie ukrywa, że główna bohaterka jej powieści – Gabrysia – to ona sama. Powieści nie są dokumentami, ale zawierają obserwacje i refleksje autorki. Powieść „Przeznaczenie” urodziła się w czasie jej pracy w walijskim domu pomocy, „Wyspa starców” zawiera doświadczenia z pracy w angielskich domach prywatnych. Obszerna „Za kryształowym lustrem” opowiada o spotkaniach w niemieckich domach, a „Druga strona grzechu” jest mentalnym podsumowaniem doświadczeń.
Łucja Fice dużo opowiadała o systemach pomocy ludziom chorym w Anglii i w Niemczech, porównywała do naszych warunków. Pokazywała, co zyskuje, a co traci w tej formie pracy. Oprócz lepszego niż w Polsce wynagrodzenia poznaje miejscowości, do których została skierowana, język, organizację życia codziennego. Ale jest to praca trudna, wymagająca siły i cierpliwości, praca w stałym obcowaniu ze śmiercią, praca poza domem rodzinnym, poza swoim światem. Tak więc jej refleksje z jednej strony dotyczą rzeczy materialnych, ale z drugiej wiążą się z najważniejszymi kwestiami eschatologicznymi, czyli pytaniami o sens życia człowieka i o sens świata.
Podjęcie tematyki zagranicznej wprowadziło Łucję Fice w krąg polskich autorów mieszkających poza krajem. Opowiadała, jak była zapraszana na konferencje i zjazdy literackie poza Polską, jak jej książki zostały włączone do analiz krytyczno-literackich, jak była zapraszana do telewizji itp. Teraz ma nadzieję, że książka o niemieckich doświadczeniach ukaże się po niemiecku.
Dziękujemy Łucji Fice za ciekawe spotkanie i za książki, w których zawarła swoje życie.
Opracowała: Krystyna Kamińska

 

powrót do strony głównej