Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Co można zrobić z piwa?

Co można zrobić z piwa?

 

Wykład z turystyki prowadzi Maria Gonta

W piątkowe popołudnie, 23 listopada 2018r. odbył się kolejny wykład z turystyki. Temat, który słuchacze zobaczyli na ekranie, był intrygujący: „Co można zrobić z piwa?”. Różne myśli przyszły im do głowy. Po chwili rozwiała się tajemnica.

Słuchacze wykładu

Wykład dotyczył duńskiego browaru Calsberg w Kopenhadze. Tym razem Maria Gonta przygotowała wykład o tym słynnym browarze na bazie swojej wizyty w nim.

Historia browaru sięga początku XIX w., kiedy to Jacob Christian Jacobsen zainteresował się piwowarstwem. Najpierw uczył się i poznawał browarnictwo w warunkach domowych, później w celu poszerzenia wiedzy wyjechał do niemieckiej Bawarii. Po zdobyciu wiedzy i umiejętności warzenia, w roku 1847 na przedmieściu Kopenhagi założył browar.

Brama do fabryki-Sala Glyptoteki

Nazwa browaru pochodzi od imienia jego syna Carla i słowa Berg czyli góra. Jacobsen do sprawy podszedł w sposób naukowy. Utworzył przy browarze laboratorium, które pracowało nad udoskonaleniem procesu warzenia piwa. Stworzono tu wiele nowatorskich rozwiązań polepszających produkcje, jak np. drożdże piwowarskie, skalę pH do oznaczania kwasowości. Jacobsen okazał się filantropem, gdyż pozwalał za darmo korzystać z nowatorskich rozwiązań.

W czasie wykładu

Browar, który wybudował, był prawdziwym dziełem sztuki tak w sferze produkcji, jak i architektury. Do historii sztuki weszły takie obiekty jak dwie bramy do fabryki, komin fabryczny czy elewacje budynków, na których są przedstawione postaci związane z browarem. Symbolem browaru jest „Brama słoni” (proj. Vilhelma Dalilerupa), w której pokazano cztery słonie, a każdy reprezentuje jedno z dzieci J.C. Jacobsena.

Dokument przekazania części browaru Carlowi

Utworzona przez Jacobsena w 1879 r. fundacja Carlsbergów stała się motorem kultury. Sponsoruje wykopaliska archeologiczne i renowację zabytków. Przyznaje nagrody w dziedzinach humanistycznych i przyrodniczych, które wręcza księżna Mary. Carl Jacobsen, miłośnik i mecenas sztuki, był fundatorem symbolu Kopenhagi – pomnika syrenki.

Sala Glyptoteki

W 1882 r. utworzył Ny Carlsberg Glyptotekę – muzeum sztuki w Kopenhadze poświęcone kulturze starożytnej basenu morza Śródziemnego oraz XIX wiecznej sztuce francuskiej i duńskiej. Muzeum to obecnie zajmuję trzy budynki. W ich wnętrzach znajdują się oryginalne dzieła starożytnych kultur: greckiej, rzymskiej, etruskiej i sumeryjskiej. Wszystko to w salach o bogatym wystroju. Odbywają się tam liczne koncerty. Odbiór muzyki w otoczeniu takich rzeźb jak np. „Porwanie Europy” potęguje odbiór muzyki. Są mumie egipskie czy rzeźby greckich filozofów, malarstwo francuskie i duńskie.

Wszystko to bierze się z piwa produkowanego na całym świecie, w Polsce również, gdyż Calsberg ma u nas swoje browary Okocim, Bosman i Kasztelan.

 

Wniosek końcowy z wykładu:

Ponieważ Carlsberg część pieniędzy z zysków przeznacza na fundację Calsberga i utrzymuje Glyptotekę, to pijąc piwa Carlsberga przyczyniamy się do renowacji zabytków i zrzucamy się na nagrody kulturalne.

Studenci UTW, pijąc piwa Carlsberga, wspomagacie kulturę.

 Tekst i fotografie: Jacek Buczyński

powrót do strony głównej