Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Ruch to zdrowie

Ruch to zdrowie

Środa 20.X.2021rok

W każdą środę o godzinie 10.00 i 11.00  na scenie amfiteatru spotykają się miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu z gorzowskiego UTW. Dlaczego wybrali taką formę aktywności fizycznej i co ich mobilizuje do ruchu na dworze przez cały rok? Na to pytanie odpowiedział Andrzej Stankowski, który 18 lat temu założył w UTW Sekcję gimnastyki na świeżym powietrzu i z powodzeniem prowadzi ją do dzisiaj.

Czym kierował się Pan proponując seniorom taką formę ruchu?

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem życia człowieka w każdym wieku. Wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności. Odpowiednio dobrana dla seniorów sprzyja  zachowaniu zdrowia, ma  znakomity wpływ  na sferę psychiczną, wspomaga sprawność intelektualną, daje odprężenie,  poprawia samopoczucie, jest także wartościową formę spędzania wolnego czasu. Nie bez znaczenia jest także „spalanie kalorii” – kiedy jemy zbyt dużo i zbyt mało się ruszamy, tyjemy. Nawet najprostsze czynności pozwalają spalać kalorie i dbać o zdrową sylwetkę.

Przejawem każdego życia jest ruch – począwszy od komórek, które są podstawowym elementem każdego ciała. Zamiera ruch, zamiera życie nierozłącznie związane z tlenem. Jak go najlepiej dostarczyć – właśnie poprzez aktywność ruchową dostosowaną do wieku i kondycji. Służą temu przede wszystkim ćwiczenia w pasie biodrowy i klatce piersiowe, zwiększające aktywność przepony dostarczającej organizmowi życiodajny tlenu.

I tu uwaga – pierwsza rzecz to ćwiczenia –  są one bardzo ważne – ale najważniejsza to motywacja do uczestniczenia w aktywności ruchowej i chęć przebywania wśród ludzi.

Czy w czasie pandemii ćwiczenia dostosowane są do aktualnego zagrożenia?

W czasie pandemii zaatakowany jest nasz układ oddechowy, wykonujemy zatem ćwiczenia oddechowe otwierające klatkę piersiową oraz wznoszące ją ku górze. Powoduje to przyspieszoną pracę przepony i wzmocnienie mięśni międzyżebrowych. Na tym się skupiamy najbardziej, ćwicząc głównie w postawie wyprostowanej.

Jakie ćwiczenia wyłączone są z zajęć?

Trudno powiedzieć o całkowitym wyłączeniu ćwiczeń, na pewno należy unikać ćwiczeń siłowych i takich,  które w zbyt szybkim tempie i w krótkim czasie podnoszą ciśnienie. Przerywam również ćwiczenie, gdy przy opuszczonej głowie pokazują się tzw. „mroczki”. Jest to sygnał podwyższonego ciśnienia, przechodzimy zatem do postawy wyprostowanej.

Natomiast służy nam taka zasada, którą przypominam na każdych zajęciach – ćwiczymy na takim dystansie jaki sprawia nam przyjemność i w takim tempie, żeby nam nie zaszkodziło.

Głos zabrały również panie.

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do ćwiczeń?

Leokadia – pamiętam oczywiście o śniadaniu, odpowiednim stroju na zajęcia i punktualnym stawieniu się o godz. 11.00

Ile razy w tygodniu korzystasz z zajęć ruchowych?

Jadwiga – oprócz gimnastyki na świeżym powietrzu uczestniczę z koleżankami w zajęciach ruchowych przy muzyce pod kierunkiem instruktorki.

Urszula – dodatkowo chodzę na gimnastykę rehabilitacyjną do AWF-u, chodzę na basen z projektu dla osób niepełnosprawnych i raz w tygodniu na basen z UTW .

Bożena – na gimnastykę na świeżym powietrzu chodzę od samego początku. Oprócz tych zajęć biorę udział w gimnastyce rehabilitacyjnej w AWF-e, w okresie zawieszonych zajęć w UTW ćwiczyłam w domu korzystając z projektów komputerowych. Ruch mi służy i dzięki temu jestem zdrowa.

Dziękuję wszystkim za sesję zdjęciową oraz ciekawy wywiad z instruktorem Andrzejem Senkowskim oraz uczestniczkami  Gimnastyki na świeżym powietrzu.

Tekst i zdjęcia: Marta Kotowicz

powrót do strony głównej