Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uczymy się pływać

Uczymy się pływać

 

15 listopada 2018r. odwiedziłyśmy grupę uczęszczającą na naukę pływania prowadzoną w Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym „Słowianka” w każdy czwartek w godzinach 8.30-9.30. Na basenie rekreacyjnym pływało jedenaście pań. W sumie do grupy zapisane jest 15 osób, czyli maksymalna liczba, jaką może prowadzić jeden trener. Na ogół jest więcej chętnych, gdyż prowadząca drugi rok zajęcia Alicja Naczk słynie z tego, że potrafi każdego zachęcić do pływania i nauczyć radości, jaką może dać bezstresowy kontakt z wodą.

Mimo szumu kaskady i armatki wodnej zainstalowanych na basenach, udało się porozmawiać z panią Alicją:

  1. Dz-G. : – Jakimi stylami uczą się pływać studenci UTW?
  2. N. : – Przede wszystkim uczę ich pływać na grzbiecie. Jest to styl najbezpieczniejszy, a poza tym najzdrowszy. Powoduje on elongację, tj. wyciąganie kręgosłupa, lecząc tym samym różne jego dolegliwości. Innym z dobrodziejstw pływania na grzbiecie jest cofnięcie się do tyłu barków i prostowanie postawy, a w pewnym wieku mamy skłonności do garbienia się. Poza tym ćwiczymy kraula oraz styl klasyczny, czyli tzw. żabkę.

–  Czy po roku nauki większość osób zaczyna doskonalić pływanie na głębokim basenie.

–  Część z nich odważa się wypłynąć na głębokie wody, niektórzy jednak ciągle potrzebują czuć grunt pod nogami. Nie można nikogo zmuszać na siłę.

Na basenie spotkałam znajomą Danusię, która w tym roku zapisała się do UTW i bardzo chętnie uczy się pływać, gdyż kocha wodę. Na razie, na czwartych z kolei zajęciach, posiłkuje się jeszcze deską do pływania. Bardzo jej się podobają zajęcia z panią Alicją.

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zdjęcia: Marta Kotowicz

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt

Zdjęcia: Marta Kotowicz

powrót do strony głównej