Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Taniec w kręgu daje radość

Taniec terapeutyczny.

 

Prowadząca – Barbara Dańska – choreograf
Sekcja powstała w 2003 roku. W pierwszym semestrze w zajęciach uczestniczyło 80 osób. Obecnie zajęcia odbywają się w siedmiu grupach, a udział w nich bierze 180 osób. Zapoznajemy się z tańcami z prawie całego świata. W repertuarze poszczególnych grup są tańce: greckie, rosyjskie, żydowskie, irlandzkie, francuskie, włoskie, amerykańskie, izraelskie, chilijskie, hiszpańskie i inne. Mamy w repertuarze łącznie ponad 60 tańców, które możemy pokazać publiczności. Przygotowując te tańca poznajemy kulturę kraju, z jakiego pochodzą, obyczaje, stroje itd. Równie ważnym celem zajęć jest ruch i czynny sposób życia. A bodaj najważniejszym – integracja w grupach, wzajemne wspieranie się, i przekazywanie pozytywnej energii. Pamiętamy słowa Basi Dańskiej, naszej nieocenionej instruktorki: Tańcząc wspomagasz serce, obniżasz cholesterol, łagodzisz stres, a przy okazji zmniejszasz wagę. Bo taniec poprawia zdrowie, uwalnia od napięć, ujmuje lat, rzeźbi sylwetkę i dodaje powabu.
Oprócz zajęć na stadionie „Warty” bardzo często mamy warsztaty poza Gorzowem albo nawet kilkudniowe spotkania warsztatowe razem z Niemcami. W 2009 roku byliśmy w Berlinie, a w 2010 roku odbyły się trzydniowe warsztaty taneczne w Sulęcinie razem grupą z Jahrespringe z Berlina.
Nie ma miesiąca, żeby nie występowała gdzieś jedna lub kilka naszych grup tanecznych. Jesteśmy bardzo często zapraszani przez organizatorów różnych imprez, by prezentować, jak przez taniec dochodzi się do szczęścia. 2 kwietnia 2008 roku wystąpiliśmy podczas Targów Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Prezentację pokazywała TVP 3, a dała zdjęcie i napisała o nim „Gazeta Lubuska”: Najbardziej przypadł do gustu widzom żywiołowy taniec „Pata – pata”, do którego także przyłączyli się niepełnosprawni widzowie. Usłyszeliśmy wyrazy podziwu i komplementy za zgranie, lekkości i różnorodność repertuaru. A my cieszyłyśmy się, że mimo początkowej tremy, wszystko wypadło bardzo dobrze. Pełen wykaz naszych prezentacji zawiera kronika UTW. Cóż tu ukrywać: jesteśmy najbardziej reprezentacyjną grupą Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w tańcu pokazujemy naszą radość i cieszymy się uznaniem widzów.

powrót do strony głównej