Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Policjant i rockman

Policjant i rockman

 

Nie, to nie dwie osoby, lecz poważny policjant, a jednocześnie solista rockowy w jednej osobie – Pan Artur Chorąży, nadkomisarz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp.
I to my, uczestnicy sekcji rowerowej UTW, 14.03.2019 r. mieliśmy wielką przyjemność spotkać się z tą niezwyczajną osobą.
Pierwsze wrażenie – powaga, respekt munduru i rangi, lecz pan nadkomisarz szybko udowadnia, że oprócz poważnej i odpowiedzialnej pracy, którą wykonuje na co dzień, jest otwartą osobą, szybko przełamuje lody i nawiązuje przyjazny kontakt ze słuchaczami. Po wstępnej prezentacji dowiadujemy się, że nasz Gość jest również solistą zespołu rockowego. Tym oświadczeniem nas rozbroił i zyskał jeszcze większą sympatię.
Pan Artur Chorąży odwiedził naszą sekcję w związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego, by przypomnieć obowiązujące przepisy ruchu drogowego i obdarować nas PORADNIKAMI ROWERZYSTY.
Zwracał uwagę na najważniejszą sprawę – BEZPIECZENSTWO. Rowerzysta musi mieć ograniczone zaufanie do innych użytkowników drogi, szczególnie tych na czterech kółkach. Należy rozważnie stosować się do przepisów, szczególnie pierwszeństwa przejazdu. Po bliskim spotkanie roweru z samochodem wiadomo, kto lepiej na tym wyjdzie.

Rowerzyści poruszają się głównie po ścieżkach rowerowych, ale mogą też po chodniku jeżeli:
– są złe warunki pogodowe,
– chodnik ma minimum 2 metry,
– znajduje się wzdłuż drogi, na której ruch pojazdów dozwolony jest powyżej 50 km/h.
Musimy pamiętać, że tutaj pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo.
Nowość – możliwość poruszania się po ścieżce rowerowej z przyczepką i rikszą.

Jeżdżąc rowerami, spotykamy się z różnymi, nieraz stresującymi sytuacjami.
Nasz Gość podkreślał, żebyśmy nie zapominali o uśmiechu, który może zdziałać cuda!
Anegdotka opowiedziana przez Pana Nadkomisarza.
Rodzina z Polski pojechała odwiedzić Norwegów. Zaanonsowali się, wjeżdżając na autostradę, a ponieważ w Norwegii obowiązuje prędkość do 100 km/h, gospodarze obliczyli, o której godzinie goście będą na miejscu.
Jakież było ich zdziwienie, kiedy nasi rodacy, jak to bywa u nas w zwyczaju (nie zważając na ograniczenie prędkości), zameldowali się jednak wcześniej.
Pierwsze co zrobili gospodarze – rzecz u nas nie do wyobrażenia – to zadzwonili na policję z informacją o przekroczeniu prędkości i z prośbą o pouczenie niesfornych gości z Polski…
Podróże kształcą!

Z naszym miłym Gościem możemy się jeszcze spotkać i poznać jego cywilną pasję. 22.03.2019 na stadionie żużlowym będziemy mieli możliwość oglądania zespołu rockowego „Podróbka”, którego solistą jest pan Artur Chorąży – nadkomisarz z WRD KWP w Gorzowie.

Tekst: Elżbieta Bytniewska
Zdjęcia: Elżbieta Kryczka

 

powrót do strony głównej