Wycieczka do Parku Rododendronów i Azalii w Kromlau
i Parku Mużakowskiego
31 maja 2026 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczyli w niezwykle udanej wycieczce do Parku Rododendronów i Azalii w Kromlau oraz Parku Mużakowskiego. W Kromlau zachwycały nas tysiące kwitnących rododendronów i azalii, tworzących barwne kompozycje w otoczeniu malowniczych stawów i słynnego Mostu Rakotza, zwanego także Diabelskim Mostem. Park ten powstał w XIX wieku i jest jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w regionie.
Kolejnym punktem programu był Park Mużakowski – wyjątkowe dzieło sztuki ogrodowej rozciągające się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Ten transgraniczny park krajobrazowy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i zachwyca harmonijnym połączeniem natury, architektury oraz rozległych widoków. Historię Zamku Hermana von Pucklera opowiedziała towarzysząca wycieczkowiczom przewodniczka Ewa Sienkiewicz.
Wycieczka była nie tylko okazją do podziwiania piękna przyrody i zabytków, ale także do wspólnego spędzenia czasu, rozmów i integracji. Wszyscy uczestnicy wrócili zadowoleni, bogatsi o nowe wrażenia i wspomnienia.
Tekst i zdjęcia: Krystyna Murak





























