Wycieczka piesza z cyklu
Poznajemy nasze miasto
14 listopad 2022r. to data, którą warto zapamiętać. Tego dnia rozpoczynamy cykl turystyki pieszej dla słuchaczy gorzowskiego UTW. Organizatorem i przewodnikiem jest nasz wieloletni kolega Bronisław Sikorski, który zaproponował wycieczki po mieście. Pierwsze listopadowe spotkanie miało tytuł „Poznajemy nasze miasto”, na które przyszła liczna grupa studentów, a wśród nich sekcja fotograficzna UTW.
O godzinie 10.15 spotkaliśmy się w sali wykładowej UTW, gdzie po powitaniu prezes Haliny Urban, wysłuchaliśmy wprowadzenia do tematu przedstawionego przez kolegę Bronka. Udajemy się na skwer nad Kłodawką przy ul. Łokietka. Tu wzbogacamy wiedzę o malarzach, którzy swoją twórczością na zawsze utrwalili obrazy naszego miasta.
Siedzący na kamieniu Jan Korcz to legenda powojennej gorzowskiej bohemy, przy sztaludze stoi Ernst Henseler, przedwojenny piewca nadwarciańskich pejzaży. Pomniki odsłonięto w lutym 2010 roku. Zrobiliśmy sporo zdjęć.
Przechodzimy przez Park Wiosny Ludów i udajemy się w kierunku ul. Pocztowej, gdzie od roku 1890 stoi siedziba poczty – dawniej Cesarskiego Urzędu Pocztowego – po wojnie Poczty Polskiej.
Zbudowany z czerwonej cegły z wieloma detalami gotyku, baroku i klasycyzmu jest najbardziej charakterystycznym obiektem w naszym mieście, w którym musiał być niemal każdy gorzowianin.
– Pokażę w wam teraz miejsce, gdzie była synagoga – powiedział Bronek i poprowadził nas na ul. Łazienki 4, gdzie stoi kamień upamiętniający synagogę.
Idziemy w kierunku ul. Nabrzeżnej. Tu słuchamy przewodnia, który opowiada nam o zabytkowej estakadzie kolejowej, która licząc 2116 metrów jest najdłuższym zabytkiem techniki w Polsce i od 2 czerwca 2009r. znajduje się w rejestrze zabytków. Idąc Bulwarem Nadwarciańskim mijamy pomnik Pioniera Miasta Gorzowa Wlkp. autorstwa Andrzeja Moskaluka, później zatrzymujemy się przy Katedrze, Fontannie Pauckscha i Studni Czarownic.
Opowieść o tak znanych wszystkim miejscach jest równie ciekawa jak pozostałe, robimy grupowe zdjęcie i kończymy wycieczkę przy miejskich murach obronnych przy ulicy Zabytkowej.
Była to pierwsza wycieczka z Bronkiem. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dziękujemy Ci, Bronku, serdecznie i czekamy na ciąg dalszy przygody z Tobą i naszym miastem.
Tekst: Marta Kotowicz
Zdjęcia: Krystyna Karcz, Marta Kotowicz
Projekt dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021- 2025- edycja 2022
powrót do strony głównej