Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uśmiech wędruje daleko

 

Uśmiech wędruje daleko

(James Joyce (1882 – 1941)

 

Gorzów Wielkopolski 10 i 17 marca 2015 r. r.

 

Miesiąc marzec prawie każdemu kojarzy się z Dniem Kobiet. Część pamięta, że ustanowiony został w 1910 roku, że dotyczył obrony praw kobiet, że były “obowiązkowe” goździki, rajstopy i podpis na liście potwierdzający odebranie prezentu. Było, minęło…
Inaczej jest z Dniem Mężczyzn. Tradycja obchodzenia tego święta została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu UNESCO. Data ta obowiązuje tylko w państwach, które przyjęły zaproszenie Trynidadu i Tobago do obchodów IMD (International Men`s Day). W Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia tego święta. Niektóre media próbują jednak to święto wprowadzić do kalendarza już od kilku lat proponując datę 10 marca, która w polskim kościele katolickim jest datą wspomnień o 40 Świętych Męczennikach z Sebasty. Męczennicy ????
Te właśnie dni były motywem przewodnim spotkań przygotowanych przez Bogumiłę Gruse z pacjentami Oddziału Psychiatrycznego i Opiekuńczo – Leczniczego szpitala przy ul. Walczaka i pensjonariuszami Domu Dziennego Pobytu przy ul. Cichońskiego 5. Spotkania te odbyły się odpowiednio 10 i 17 marca.
gruse10 marca 2015 r. Każde miejsce do rozmowy jest dobre
– od lewej: Jolanta Żuchowska, Bogumiła Gruse, Krystyna Krupa.
gruse
10 marca 2015 r. Przed szpitalem, ale nie pacjentki
od lewej: Bogumiła Gruse, Teresa Mocior, Ewa Kosicka, Wanda Brzeziecka,
Krystyna Krupa, Kazimiera Śwital, Katarzyna Sieroń.

Fragmenty wierszy Juliana Tuwima – “Ewa” i Wisławy Szymborskiej – “Męskie gospodarstwo”, przeplatane piosenkami, anegdotami i sentencjami o bohaterach spotkania zostało przyjęte przez pacjentów bardzo entuzjastycznie. Miła atmosfera, uśmiechy i ciepło, które biło od naszych koleżanek, spowodowało że odważyli się oni zaprezentować swoje możliwości recytatorskie i wokalne.
gruse
17 marca 2015 r. – Animatorka spotkań – Bogumiła Gruse z Henrykiem Krawczykiem z DDP.
gruse
17 marca 2015 r. – od lewej: Irena Szulim, Danuta Wołosewicz, Kazimiera Śwital, Wiesława Dobosiewicz, Bogumiła Gruse, Sabina Płochocka, Zofia Leśniewicz, Katarzyna Sieroń i Maria Szczawińska.

Od kilku miesięcy chór “Uniwerek” promuje nową piosenkę o Gorzowie Wielkopolskim autorstwa pani Jolanty Dziekoły, oczywiście za jej przyzwoleniem. Nie ogranicza się to tylko do jej śpiewania podczas oficjalnych występów chóru. Chórzystki podjęły się także nauczenia jej pensjonariuszy DDP. Pierwsza lekcja odbyła się podczas ostatniego spotkania.
Tekst i zdjęcia: Jolanta Żuchowska
powrót do strony głównej