UTW współorganizatorem i uczestnikiem
I-go Forum Seniora w Gorzowie Wlkp.
Po raz pierwszy w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze odbyło się Forum Seniora, zorganizowane przez Gazetę Lubuską oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku. Piątego czerwca 2019 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie zebrało się ponad 250 osób, by skorzystać z ciekawych prelekcji prowadzonych w panelu zdrowotnym i panelu dotyczącym bezpieczeństwa. Słuchacze reprezentowali Uniwersytety Trzeciego Wieku, Gorzowską Radę Seniorów, Kluby Seniora, Związek Sybiraków oraz Domy Pomocy Społecznej.
W holu biblioteki ustawione zostały stoiska prezentujące produkty i usługi dla seniorów, m. in. badań wzroku, słuchu, rehabilitacji, sprzętu medycznego, medycyny naturalnej, zdrowego żywienia, czystej wody i dobrego powietrza, karty seniora. W czasie rejestracji uczestnicy zaopatrzeni zostali w płócienne torby z reklamówkami wystawców oraz w 20-stronicowy „Magazyn Seniora”. Zwiedzanie stoisk odbywało się przed rozpoczęciem spotkania, w czasie dwóch przerw kawowych oraz podczas lunchu.
Wszystkich zebranych przywitała Renata Pękala – dyrektor działu reklamy „Gazety Lubuskiej” oraz Irena Billewicz-Wysocka. Obie panie prowadziły całość spotkania. W imieniu Marszałka Województwa Lubuskiego pozdrowienia i podziękowania dla organizatorów przekazał dyrektor Departamentu Infrastruktury Społecznej Mirosław Glaz. Wspomniał on o środkach finansowych przyznanych na cele senioralne oraz o Wojewódzkiej Karcie Seniora.
Muzycznie zainaugurował Forum chór UTW „Uniwerek” , śpiewając „Gaude Mater Polonia” oraz „Cant help falling in love” i „Nie kochać w taką noc to grzech”.
Cykl wykładów rozpoczął natomiast prof. Zbigniew Izdebski tematem „Miłość i seksualność osób w wieku senioralnym” Profesor zażartował, że wystawcy prezentują wszystko co potrzebne seniorom, nawet pieluchy, ale żaden nie reklamuje artykułów seks shopu, które też mogą im się przydać. Pochwalił za miłosne akcenty występ chóru. W czasie prelekcji zachęcał, by rozmawiać o seksie i swoich potrzebach z partnerem, nie wstydzić się lekarza. Poruszył m. in. problem seksu singli, intymności w sanatorium. Przedstawił statystyki badań dotyczących seksualności Polaków z podziałem na płeć i grupy wiekowe. Wspomniał o swojej przyjaźni z Michaliną Wisłocką, jej książce „Sztuka kochania” i późniejszych, nawiązujących do niej poradników. Wykład zakończył stwierdzeniem, że jeszcze ważniejsze niż seks są bliskość, dotyk, przytulanie, gdyż powodują wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia.
Panel Zdrowie rozpoczął wykład „NFZ dla seniora”, w czasie którego z-ca dyrektora d. s. mundurowych Jolanta Kruk przedstawiła nagranie Piotra Brombera – dyr. Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, poruszające takie zagadnienia jak: dostęp do poradni geriatrycznych, świadczenia opiekuńczo-lecznicze, zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny, usuwanie zaćmy, leki refundowane, problemy formalne, standardy obsługi, strategia ukierunkowania na pacjenta.
Z „Nowoczesnymi rozwiązaniami usprawniającymi codzienne życie seniorów i ich opiekunów” zapoznał słuchaczy Dariusz Olpira z firmy „Winncare”. Skupił się on zwłaszcza na podnośnikach sufitowych Luna, które zapewniając bezpieczeństwo i komfort pacjenta, jednocześnie znacznie odciążają ich opiekunów.
Na pytanie „czy twój PESEL to przeszkoda” przecząco odpowiedziała trenerka Wioletta Reszkowska. Opowiadając seniorom o przykładach z życia swojego i innych osób, zachęcała do zmian, inwestowania w rozwój swoich pasji, po prostu życiu na „maksa”.
Mateusz Karkoszka, sekretarz Gminy Strzelce Krajeńskie, w wykładzie „Jak jeść zdrowo w dzisiejszym świecie” namawiał do korzystania z wiedzy naszych przodków i korzystania z bogactwa darów przyrody. Przedstawił znaczenie myślistwa i walory dziczyzny. Prelekcję wzbogacił konkursami, w których nagrodami były sporządzone własnoręcznie nalewki i piwo.
Do ruchu nakłaniała w prelekcji „Trening zdrowotny dla seniorów” dr Wioletta Brzenczek-Owczarzak z gorzowskiego AWF-u. Seniorom zaleca się każdy ruch, gdyż poprawia on jakość ich życia. Może to być: joga, taniec, spacer, różnego rodzaju treningi. Najlepiej, gdy odbywa się w grupie, gdyż poprawia to relacje z innymi. W przypadku osób starszych wysiłek powinien mieć małą intensywność przy długim czasie trwania.
O „Kuchni trzeciego wieku” opowiedział Andrzej Stefanowicz – dietetyk „Smacznej Diety”. Zwrócił uwagę na dostosowaniu diety do osobistych potrzeb, konieczności zmiany nawyków i długotrwałości procesu. Prawidłową odpowiedź na zadane pytanie nagrodził talonem na dietetyczny catering.
W Panelu Bezpieczeństwo zaprezentowane zostały dwa wykłady „Nie daj się oszukać” wygłoszony przez asp. sztab. Tomasza Roszko i mł. asp. Agatę Kądziołkę z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. oraz „Prawo dla seniora – umowy cywilnoprawne” przedstawiony przez dr Roberta Słabuszewskiego – sędziego Sądu Rejonowego w Strzelcach Krajeńskich. Policjanci opisali najczęstsze metody oszustw seniorów, np.: „na wnuczka”, „na policjanta”, „na gazownika”, „na litość”, „na klamkę”, „na perfumy”. Poinformowali, że policja nigdy nie prosi o udział w ich akcji ani o przekazanie pieniędzy na swoje konto lub zostawienie ich w jakimś miejscu. Sędzia Słabuszewski omówił sposoby przekazania majątku w formie darowizny, dożywocia i testamentu oraz związane z nimi przepisy. Podał przykłady i w prostym języku, przybliżył te istotne dla seniorów tematy.
Czas I-go Forum Seniorów minął szybko i komfortowo, w klimatyzowanej sali, z dbałością o wygodę słuchaczy, napojeniem ich i nakarmieniem. W przygotowanie obfitujących w owoce i słodkości przerw kawowych zaangażowany był Samorząd UTW, lunch serwowała jedna z gorzowskich restauracji. Była to okazja do poszerzenia wiedzy z różnych dziedzin poprzez spotkanie ze specjalistami, do zapoznania się z informacjami, które mogą ułatwić i wzbogacić codzienne życie.
Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Bernarda Burghardt, Anna Zaborowska, Marta Kotowicz