Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

III Forum UTW w Zielonej Górze 2015

III Forum Lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

 

Tematem pierwszego Forum przed dwoma laty było wzajemne spotkanie i poznanie się przedstawicieli UTW z terenu województwa lubuskiego. Podczas II Forum rozmawiano o formach aktywności fizycznej seniorów. Tym razem skoncentrowano się na aktywności kulturalnej. Organizatorem wszystkich Forów był UTW z Zielonej Góry, a miejscem spotkania Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Drzonkowie (Zielona Góra).
Zielonogórski UTW robi bardzo dużo, aby jego członkowie byli uczestnikami różnych form działalności kulturalnej, a także by sami tworzyli. Działa tam kilka sekcji plastycznych, są dwie bardzo rzutkie sekcje fotograficzne, wydawane jest artystycznie wysmakowane pismo „Inspiracje”, działa grupa literacka „Oksymoron”. W sali obraz eksponowane były wystawy: plastyczna „Kolorowa wyprawa na Parnas”, fotograficzna „Nocne klimaty Zielonej Góry”, promowano antologię literacką członków UTW „Pejzaże życia” oraz ostatni, jubileuszowy numer „Inspiracji”. Przedstawiciele instytucji kulturalnych (muzeum, biblioteka, uniwersytet, ośrodek kultury) mówili o wieloletnich i różnorodnych formach współpracy tych instytucji z UTW. Generalnie przedstawiono nam bardzo atrakcyjną i ciekawą ofertę stale wzbogacaną inwencjami ze strony słuchaczy. Wszędzie obecni byli członkowie sekcji fotograficznych, którzy na bieżąco dokumentowali przebieg obrad.
Wysłuchaliśmy kilka wystąpień artystów lub teoretyków sztuki na temat przemian w sztuce współczesnej.
Duży blok zajęć obejmował informację poszczególnych UTW na temat praktykowanych u nich form pracy związanych z kulturą. Prezentowaliśmy się również my, bo przecież mamy w tym zakresie także dużo osiągnięć. W imieniu delegacji wystąpiła Krystyna Kamińska.

 

Gospodarze przygotowali dla gości wizytę w nowych zielonogórskich placówkach. Byliśmy w Centrum Przyrodniczym podobnym do warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”, gdzie można sprawdzić działanie praw fizyki, chemii i innych nauk przyrodniczych. Bardzo ciekawa placówka, nie tylko dla dzieci. Dla starszych także. Następnie przez piękne centrum Zielonej Góry (wspaniale oświetlony rynek) przeszliśmy do Centrum Nauki Keplera – planetarium Wenus. Tam obejrzeliśmy krótki film o Keplerze, znakomitym astronomie przez pewien czas związanym z Żaganiem, który jest patronem Centrum, oraz film w 3-D o tęsknocie człowieka do latania i o realizacji tego wielkiego marzenia. Oglądaliśmy ten film na ogromnym okrągłym ekranie zajmującym cały sufit, w fotelach z głęboko odchylonymi oparciami, czyli niemal na leżąco. Efekt wspaniały.

 

Było także kilka innych przyjemności, głównie wynikających z lokalizacji Forum w Drzonkowie: zajęcia fitness na basenie, możliwość korzystania z basenu, jacuzzi, sauny, groty solnej. Bardzo atrakcyjna była także uroczysta kolacja nie tylko ze względu na menu, ale występy i wspólne tańce, w których prym wiedli gorzowianie – Grażyna Czarnecka i Bronisław Sikorski. III Forum przyniosło nam także dużo nowych znajomości, a przede wszystkim inspirację do różnorodnych działań.

 

Organizatorem trzech pierwszych dorocznych spotkań było zielonogórskie UTW, ale jego prezeska – Zofia Banaszak chciałby, ale takie spotkania odbywały się w różnych miejscowościach. Mówiąc te słowa patrzyła na nas, na gorzowską delegację. Przyjęliśmy to zaproszenie, ale jeszcze bez deklaracji. Przygotowanie takiego Forum będzie wymagało dużo pracy organizacyjnej z pozyskaniem sponsorów przede wszystkim. Czy nasz Zarząd podejmie się takiego trudu? Kto mu w tym pomoże? Co pokażemy gościom? Jakimi osiągnięciami możemy się poszczycić przed innymi? To część pytań, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, zanim odbędzie się IV Forum Lubuskich UTW.

Tekst:Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Grażyna Czarnecka

 

powrót do strony głównej