Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Początek z pompą

Akademia Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wlkp

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 odbyła się 4 października, choć już od kilku dni trwały normalne zajęcia. Jak zwykle gościł nas Zamiejscowy Wydział Akademii Wychowania Fizycznego.

Najmłodsi studenci uczelni

To już tradycja, że rozpoczynamy rok akademicki razem z młodymi studentami najstarszej gorzowskiej uczelni.

Chór Uniwerek z UTW rozpoczął uroczystość hymnem państwowym.

Kadra naukowa uczelni

Po wejściu senatu i pocztu sztandarowego do auli chór UTW rozpoczął uroczystość odśpiewaniem hymnu państwowego.

Oficjalne otwarcie uroczystości.

Wystąpienie dr hab. Andrzeja Wieczorka

Prorektor ds. studiów, dr hab. Andrzej Wieczorek, prof. AWF w Poznaniu przedstawił historię uczelni, która wkracza w swój setny rok, jako że jej początki datują się na 1919 rok. Natomiast gorzowska jej odnoga (najpierw filia, a teraz Wydział Zamiejscowy) rozpoczęła działalność w 1971 roku i choć nie obchodzi okrągłego jubileuszu, to ma czym się chwalić. Warto o tym pamiętać, bo uczelnię czekają zmiany. Nowa ustawa dotycząca wyższych uczelni nie dopuszcza takiej formy jak wydziały poza siedzibą własną. Tak więc Wydział Zamiejscowy musi się poddać zmianom strukturalnym. Profesor Wieczorek zapowiedział poważne w tej kwestii rozmowy.

Wystąpienie Prezesa UTW Czesława Gandy

Studenci UTW w Gorzowie Wlkp

Natomiast Uniwersytet Trzeciego Wieku nie musi się zmieniać, choć właśnie rozpoczyna swój 26. rok działalności. Na pierwszy semestr roku akademickiego 2018/2019 już zapisało się dokładnie 600 osób, a jeszcze można się zgłaszać. Nowi słuchacze UTW odebrali okolicznościowe dyplomy i legitymacje członkowskie z rąk prezesa UTW Czesława Gandy oraz dziekana dr hab. Leszka Zguczyńskiego. Następnie odbyła się immatrykulacja nowych studentów AWF.

Immatrykulacja nowych studentów AWF

Uroczyste przyjęcie nowych słuchaczy UTW.

Okolicznościowe dyplomy dla nowych słuchaczy UTW.

Panie przyjmują serdeczne gratulacje

.Uroczystą immatrykulację z godnością przeżyły: Ewa Baszyńska, Aleksandra Chmiel, Janina Dziedzic, Bożena Pańczyszyn, Iwona Paszylka-Paterczyk, Małgorzata Pietruszewska i Teresa Zawal.

Najlepsi sportowcy Wydziału AWF-u.

Przyjęcie nowych doktorantów w poczet ludzi nauki.

Były jeszcze nagrody rektora dla najlepszych sportowców z Wydziału oraz uroczyste przyjęcie w poczet ludzi nauki nowych doktorów, którzy zdobyli ten tytuł naukowy w minionym roku akademickim.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr inż. Kinga Mruczyk.

Wykład pt. Epidemia otyłości- skąd się wzięła, co oznacza i dokąd zmierzamy

Wykład inauguracyjny, pt. „Epidemia otyłości: skąd się wzięła, co oznacza i dokąd zmierzamy” wygłosiła dr inż. Kinga Mruczyk, kierownik zakładu dietetyki. Wprawdzie młodym studentom AWF otyłość nie grozi, ale my z UTW wysłuchaliśmy wykładu z uwagą.

Uroczystości zakończyłyły się wspólnym odśpiewaniem hymnu studenckiego

Podczas uroczystości nasz chór wykonał jeszcze pieśń „Gaude Mater Poloniae” i mazura na ludową nutę, a zakończył hymnem studenckim – „Gaudeamus igitur, iuvenes dum sumus!”. My z UTW śpiewaliśmy chyba głośniej od studentów: „Radujmy się więc, dopókiśmy młodzi”.

Wspólna pamiątka po uroczystym rozpoczęciu akademickiego 2018-19.

Tego dnia studenci mieli dzień rektorski, czyli u nich odwołano zajęcia. U nas – nie. Niektórzy od razu biegli na basen.

Tekst: Krystyna Kamińska

Zdjęcia: Marta Kotowicz, Barbara Krupecka