Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Inauguracja roku akademickiego 2022/2023

Zajęcia w naszym kochanym uniwerku i we wszystkich innych także, trwają w najlepsze już trzeci tydzień ale żeby tradycji stało się zadość koniecznie trzeba „zaliczyć” uroczystą inaugurację z immatrykulacją no i oczywiście z odśpiewaniem Gaudeamus igitur. (18.10.2022 r.)
Zgodnie z wieloletnią tradycją słuchacze naszego UTW te uroczyste chwile przeżywają w towarzystwie studentów Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W tym roku uroczystość miała szczególny charakter a to za sprawą Jubileuszu 50-lecia Filii.
Stosowna uroczystość odbyła się 18 października w auli budynku główneg Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim. Niewielką, ale zabytkową aulę wypełnili studenci pierwszego roku, słuchacze UTW i bardzo liczna grupa zaproszonych gości. Byli wśród nich przedstawiciele Senatu i Sejmu, władz miasta, eurodeputowani i liczni przedstawiciele instytucji współpracujących z uczelnią.
Przy dźwiękach poloneza „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego na salę wkroczyli przedstawiciele władz uczelni w asyście pocztu sztandarowego. Hymn Polski odśpiewał Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Szczepana Kaszyńskiego. Uroczystego otwarcia uroczystości dokonał Dziekan Filii prof. AWF dr hab. Piotr Żurek. Po nim głos zabrał rektor AWF prof. AWF dr hab. Dariusz Wieliński. Obaj mówcy nawiązali do aktualnej sytuacji politycznej a zwracając się do świeżo upieczonych studentów apelowali by mieli siłę i determinację w walce o własne zdanie i wyrazili nadzieję, że znajdą w sobie siłę by zmieniać świat na lepszy. Oddzielnie skierowali kilka słów do słuchaczy UTW podkreślając wieloletnią, owocną współpracę w celu ciągłej poprawy jakości życia seniorów.
Przyszedł czas na immatrykulację. Chór odśpiewał „Gaude Mater Polonia” w czterogłosowym opracowaniu Teofila Klonowskiego i nastąpiło zbiorowe złożenie ślubowania a następnie przedstawiciele poszczególnych kierunków odebrali z rąk przedstawicieli uczelni okazjonalne dyplomy. Naszą społeczność reprezentowały koleżanki: Stanisława Baryła, Barbara Najda, Cecylia Nowak, Halina Wojtal i Mieczysława Żylińska, którym dyplomy wręczyła w towarzystwie władz uczelni Prezes Halina Urban. Zabierając głos, życzyła wszystkim młodym i nie tylko determinacji w dążeniu do celu, wiary we własne możliwości, odwagi. Podziękowała gospodarzom uroczystości za owocną współpracę i życzyła dalszych sukcesów.
Wykład inauguracyjny „ Z dziejów Gorzowskiego Ośrodka AWF w Poznaniu 1971 – 2021” wygłosił prof. dr hab. Tomasz Jurek. Już na wstępie zaznaczył, że kieruje się dewizą „Mówić mało, a powiedzieć jak najwięcej”. Tak też się stało. Wykład był bardzo ciekawy, nie padło żadne zbędne słowo i pokazał, że dobre przygotowanie to sukces nagrodzony gromkimi brawami. Nie można tego, niestety powiedzieć o wystąpieniach gości. Wszyscy powoływali się na związki z uczelnią, ale gdy zaczynali mówić „od siebie” bywało różnie, większość tych wystąpień nadawała się na rozmowy przy poczęstunku, na który zostali zaproszeni po części oficjalnej a nie na taką uroczystość jak obchody pięćdziesięciolecia istnienia wydziału AWF. Na szczęście nie zawiódł nasz przedstawiciel czyli chór, który na zakończenie odśpiewał „Gaudeamus igitur”. W oficjalnym programie figurowała informacja, że uroczystość uświetni Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wielkopolskim i tak też się stało. Strach pomyśleć, co będzie gdy go zabraknie. Nie, nie zabraknie. Bo tak już jest, że każdy młody będzie kiedyś seniorem i wielu pójdzie w nasze ślady – aktywnego, twórczego, dającego radość i siłę życia „w trzecim wieku”. W wieku, w którym nic nie musimy a bardzo dużo chcemy. A teraz, już nic nam nie zostało jak uczyć się, uczyć się i ….

Tekst: J. Żuchowska
Zdjęcia: K. Karcz

 

 

powrót do strony głównej