Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kabaret dla darczyńców

Darczyńcy i zielonogórzanie

 

12 lutego 2016 r. w sali Wojewódzkiej I Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp. spotkali się darczyńcy na rzecz naszego UTW i blisko 50-osobowa delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Zielonej Góry. Wszystkim im należą się serdeczne podziękowania.

Uniwersytet dziękuje i czeka

Co roku 1% swojego podatku ofiarowują naszemu Uniwersytetowi słuchacze oraz osoby przekonane o sensie naszej działalności, a tym samym przekazania nam kwoty, jaką dysponują. Choć przychody słuchaczy (czyt. emerytów) do wysokich nie należą, a 1% od podatku to najczęściej kilkanaście złotych, w sumie uzbierało się 12.737,60 zł. Urząd Skarbowy przekazał na konto UTW taką kwotę, a nasz Zarząd decyduje o jej wykorzystaniu na cele statutowe. Lista darczyńców nie może być ujawniana, ale ci, którzy przekazują swój 1% dobrze wiedzą, że się na niej znajdują. Tradycją się stało, że dla nich organizowane jest uroczyste spotkanie z atrakcyjnym programem rozrywkowym. Niebawem znów trzeba będzie rozliczyć się z fiskusem i zdecydować komu dać swój 1 % podatku. Chyba nie macie kłopotu z wskazaniem odbiorcy. Nasz gorzowski Uniwersytet czeka na Twój 1%.

Razem z Zieloną Górą, czyli oni nam, my im

 

Braterska przyjaźń Prezesów UTW
Nieco wcześniej spotkali się prezesi dwóch największych w województwie lubuskim Uniwersytetów Trzeciego Wieku: Zofia Banaszak z Zielonej Góry i Czesław Ganda z Gorzowa. Oboje byli przekonani, że nasze dwie organizacje powinny ze sobą współpracować. Trudniej było odpowiedzieć na pytania: jak i ile to będzie kosztować. Szybko okazało się, że oferta z obu stron jest gotowa, a koszty okazały się wcale nie takie wielkie. Ta oferta to dorobek artystyczny obu stron.

 

Kabaret Monte Verde
Pierwszym krokiem była wizyta zielonogórzan, a przede wszystkim kabaretu „Monte Verde” z zielonogórskiego UTW na spotkaniu z darczyńcami. Następnym krokiem będzie otwarcie w naszej galerii wystawy prac członków sekcji plastycznej z Zielonej Góry w dniu 26 lutego o godz. 17.00.

 

Publiczność
O ile luty był prezentacją Zielonej Góry w Gorzowie, to marzec będzie naszym najazdem do Zielonej Góry. 15 marca w Sali Dębowej zielonogórskiej biblioteki (gdzie UTW ma siedzibę) zaprezentują się nasi twórcy w koncercie „Obrazy – słowa – dźwięki”. Natomiast 30 marca otwarta zostanie w Zielonej Górze duża wystawa prac plastycznych członków naszej sekcji.

 

Publiczność
Tyle w najbliższym czasie. Do czerwca zaplanowano jeszcze dwie wycieczki: my pojedziemy do nich, a oni do nas, wzajemnie pokażemy sobie nasze miasta, porozmawiamy o formach naszej pracy i współpracy.

 

Publiczność

Kapitalne „Dzieje grzechów”

Występ kabaretu „Monte Verde” na spotkaniu dla darczyńców można uznać za wydarzenie artystyczne. Był znakomity.

 

Kabaret Monte Verde
Jego członkami są słuchacze UTW, a więc osoby nie pierwszej młodości. Ale w każdym „numerze” emanowała z nich radość życia, sprawność fizyczna i piękno.

 

Kabaret Monte Verde
Na program „Dzieje grzechów” złożyły się scenki zbiorowe, na przykład trawestacje „Lilii” i „Halki”, a także indywidualne monologi lub piosenki. Obie przeróbki potraktowano z humorem, z zabawnymi skrótami, nawet aż do zmiany sensu całości, zgodnie z dzisiejszym widzeniem, na przykład kłopotów Halki. Uroku dodawały aktorom kapitalne stroje, jednocześnie proste, śmieszne i twarzowe.

 

Kabaret Monte Verde
Podstawą sukcesu całego programu był dystans, jaki aktorzy mieli do samych siebie. Opowiadali o sobie, ale z przymrużeniem oka, bawili się swoim wiekiem, swoimi tuszami, swoimi zmarszczkami, nawet swoją niesprawnością. Ja zapamiętałam z jednego z monologów, że wystarczy wyprostować zmarszczki i zaraz świat jest piękny. A to przecież nic trudnego.

 

Kabaret Monte Verde
Pełne uznanie widowni zyskał cały zespół, ale nie mogę się powstrzymać, aby nie podziękować szczególnie paniom Ewie Żółciak i Katarzynie Jarosz-Rabiej. 85-letnia Ewa Żółciak zachwyciła nową interpretacją monologów Hanki Bielickiej, miała jej dynamikę, ale dołożyła ciepło Ireny Kwiatkowskiej.

 

Kabaret Monte Verde
Do tego świetnie śpiewała. Talent absolutny. W minionym roku na ogólnopolskim festiwalu uznana została za osobowość sceniczną. Natomiast Katarzyna Jarosz-Rabiej sama dla siebie pisze znakomite teksty i świetnie je inscenizuje. Nie przeszkadza jej, że troszeczkę przytyła, bo ze swojego wyglądu czyni atut. Wiele pań jest jej za takie ujęcie bardzo wdzięcznych.

 

Kabaret Monte Verde
Kabaret ten przez 15 lat pracował pod kierunkiem znakomitego aktora – Tomasza Karasińskiego. Niestety, niedawno on zmarł. Ale jego miejsce zajął dyrektor zielonogórskiego teatru – Robert Czachowski. Rękę specjalistów od scenicznego wizerunku widać było w całym znakomitym programie.

Wielkie brawa dla kabaretu „Monte Verde”. Na pewno współpraca naszych Uniwersytetów przyniesie nam jeszcze wiele niespodzianek i miłych przeżyć.

 

 

Kabaret Monte Verde.

Publiczność
Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia Eugeniusz Jaszkul
powrót do strony głównej