Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Łączenie pokoleń

„Łączenie pokoleń”,

spotkania w sali wykładowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. A. Kielaka

W  ramach obchodów XVIII Lubuskiego Tygodnia Seniora 9 października odbyły się dwa ważne spotkania słuchaczy UTW. Jedno z uczniami pierwszej gorzowskiej Szkoły Podstawowej Montessori i drugie z uczniami Liceum Katolickiego św. Tomasza z Akwinu. Gości witał prezes Czesław Ganda.

 

Rezolutne dzieci z Montessori opowiadały o swojej niezwykłej szkole. Lubią ją ponieważ nie ma dzwonków, bo starsi uczą się z młodszymi, pomagają sobie, nie rywalizują, bo każde dziecko indywidualnie opracowuje swój plan pracy. Lubią swoją szkołę i lubią w niej uczyć się. Nauczyciel jest po to, żeby wspierać, a nie po to, żeby oceniać.

 

Potem zaśpiewały kilka piosenek pod kierunkiem swojej pani, nauczycielki śpiewu Jolanty Kępki. Zrobiły ogromne wrażenie, gdy po łacinie wykonały „Gaude Mater Polonia”. Tu wszyscy powstali i stojąc odśpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła…”. To była podniosła chwila.

 

Chór UTW odwzajemnił się kilkoma piosenkami z własnego repertuaru, a na zakończenie dzieci zostały zaproszone do galerii, gdzie, poczęstowane cukierkami, oglądały prace malarskie słuchaczy UTW.

 

Wkrótce z wizytą przyszli uczniowie Liceum Katolickiego św. Tomasza z Akwinu. Przedstawili inscenizację sprzedaży garnków przez podejrzanych prezenterów. Para takich hochsztaplerów nakłaniała do zakupu garnków za ceny wygórowane do granic absurdu. Kupujących naiwniaków nagradzała nic niewartymi „bonusami”. W ten obrazowy sposób ostrzegano widzów przed wszelkiej maści oszustami i naciągaczami.

 

I znów prezes dziękował, wręczył pamiątkową książkę „Marzenia nie odchodzą na emeryturę”. Uczniowie mogli  zwiedzić wystawę malarską sekcji plastycznej UTW.

 

Tekst:  Janina Jurgowiak

Zdjęcia: Ewa Wasilewska

 

 

 

 

powrót do strony głównej