Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Lubniewice – warsztaty UTW Gorzów Wlkp.

Aby trudne stało się łatwym

Dnia 26.09.2022 r. 40-osobowa grupa słuchaczy UTW (z Gorzowa Wlkp., Witnicy i Bogdańca) rozpoczęła w Lubniewicach warsztaty – Aby trudne stało się łatwym dofinansowane ze środków Województwa Lubuskiego. W ośrodku Przystań, położonym w sosnowym lesie ,nad brzegiem jeziora Lubiąż ,gdzie przyjechaliśmy ok.16-tej, czekała na nas p. Teresa Heluszka ,która z ramienia UTW czuwała nad całością. Po zakwaterowaniu i kolacji rozpoczęliśmy zajęcia warsztatowe.
Pierwsze zajęcia poprowadził Lech Seprina . Temat spotkania – „Muzyka ukraińska i kompozytorzy”. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy muzyki ukraińskiej , którą Pan Lech ilustrował informacje o jej twórcach.
Pierwszy dzień zakończyło spotkanie integracyjne i tańce pod okiem Krystyny Bieńkowskiej, która świetnie opanowała tak liczną grupę i nauczyła nas kilku tańców. Rozbawieni rozeszliśmy się do pokojów.
Drugi dzień zajęć rozpoczęliśmy od gimnastyki na świeżym powietrzu. O godz.8-mej na boisku, przed ośrodkiem czekał na nas Andrzej Stankowski, który założył sobie , że przekona nas do ruchu na świeżym powietrzu . Trzeba przyznać ,że frekwencja była duża. Pan Andrzej pokazał nam , że do ćwiczeń można wykorzystać różne przedmioty znajdujące się w pobliżu jako przybory sportowe. Jedni ćwiczyli z plastikowymi butelkami , inni z szyszkami lub patykami. Wszyscy wytrwali pół godziny.
Po śniadaniu tego dnia rozpoczęliśmy 4-godzinne –teoretyczne i praktyczne zajęcia z zakresu zielarstwa , które poprowadziła Barbara Styczeń. Pani Basia od wielu lat żyje w zgodzie z naturą i pracuje na swoim Rancho w Brzeżnie . Na spotkanie z nami przywiozła konopie włókniste ,które uprawia. Świeże gałązki konopi wypełniły salę niesamowitym aromatem. Wyjaśniła nam także zastosowanie uprawianych przez nią roślin. Słuchacze mieli dużo pytań, a Pani Basia chętnie odpowiadała. Zaprezentowała nam również wyciskanie oleju z orzeszków ziemnych , który próbowaliśmy.
Popołudnie drugiego dnia wypełniły spotkania z Krystyna Kamińską ,która poprowadziła wykład – „Ballady Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu”. Po literaturze przeszliśmy do muzyki. Pan Lech Serpina ,tym razem , opowiedział nam o konkursie Im. Henryka Wieniawskiego . Uzyskaliśmy dużą dawkę wiedzy o samym H. Wieniawskim , a także o jego bratanku , który był inicjatorem tego konkursu. Usłyszeliśmy także nagrania niektórych laureatów Konkursu im. Henryka Wieniawskiego.
Ten dzień zakończyliśmy spotkaniem nad jeziorem- były kiełbaski z grilla oraz muzyka i tańce. Wprawdzie wieczór był chłodny, ale muzyka przygotowana przez Panią Krystynę i tańce prowadzone przez nią spowodowały ,że kurtki wkrótce stały się zbędne . Do tańca nie trzeba było namawiać. Spotkanie przy muzyce było bardzo udane.
Kolejny dzień warsztatów również rozpoczęliśmy od gimnastyki na świeżym powietrzu. Mimo wieczornych energicznych tańców na zajęciach sportowych frekwencja była wysoka.
Trzeci dzień warsztatów w dużej mierze zdominowany tematyką Lubniewic.
Po śniadaniu Eugeniusz Jaszkul wygłosił wykład –„ Pojęcie piękna i twórczości”- bogato ilustrowany przykładami. W warsztatach uczestniczyła liczna grupa z sekcji plastycznej ,która wykazała się wielką pracowitością. Uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, a dodatkowo każdy z nich malował – różną techniką- obraz ,którego tematyka wiązała się z Lubniewicami. Wielkie uznanie dla całej grupy. Pan Jaszkul dodatkowo zajmował się dokumentacją fotograficzną wszystkich wydarzeń podczas warsztatów.
Po wykładzie o pięknie i twórczości uczestniczyliśmy w kolejnym fantastycznym spotkaniu . Pani Krystyna Kamińska zaprosiła Alberta Bumbula –autora najnowszej książki o miasteczku – „Lubniewice. Wydarzenia. Komentarze . Wspomnienia”. Autor opowiedział nam jak powstawała ta ważna dla mieszkańców i miłośników Lubniewic, książka.
Dopełnieniem informacji o Lubniewicach był spacer po Lubniewicach z przewodnikiem. Deszcz trochę pokrzyżował nasze spacerowe plany. Po kolacji ,chętni ,obejrzeli film-„ Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
Czwarty dzień warsztatów przywitał nas deszczem i tym razem gimnastyka odbyła się na sali. Ćwiczyliśmy z wykorzystaniem krzeseł , butelek plastikowych i kartek papieru . Celem tych ćwiczeń było zachęcenie nas do aktywności fizycznej w domu- np. podczas oglądania telewizji.
Po śniadaniu nastąpiło podsumowanie warsztatów i wystawa prac grupy plastycznej. Każdy z nas miał swojego faworyta wśród namalowanych obrazów. Po prezentacji obrazów Krystyna Bieńkowska zaprosiła chętnych do nauki popularnej ostatnio –belgijki. Taniec na początek i taniec na koniec bardzo intensywnych warsztatów. Znaleźliśmy także czas na ostatni spacer po lesie i chwilę nad jeziorem.
To był dobrze spędzony czas. Fajna atmosfera , pogodni żądni wiedzy i wrażeń uczestnicy, i świetni wykładowcy, i wszyscy ,którzy z nami pracowali i spotykali się.
Warsztaty uwidoczniły , że –aby trudne stało się łatwym – trzeba chcieć i działać.
Do tego świetna kuchnia i miła obsługa.
Dziękujemy organizatorom!
Z wielką chęcią wrócimy tam za rok.

Tekst: Teresa Stankowska
Zdjęcia: Eugeniusz Jaszkul

Projekt dofinansowany ze środków Województwa Lubuskiego

 

powrót do strony głównej