Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Nad światem cicha noc

 

Nad światem cicha noc

 

    3 lutego 2019 roku. Niedziela. Za oknem późnojesienna aura rozwiesiła kotarę z szarego  tiulu. W ten ponury dzień słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz członkowie Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury  w Gorzowie  Wielkopolskim udali się do Bogdańca. Do pobliskiego Bogdańca. Nie chodzi tu  wcale o rodowy majątek Maćka z Bogdańca, który następnie odziedziczył Zbyszko, bohaterowie „Krzyżaków”.                                                                                              O godz. 11.30 pod budynek Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjeżdża pomarańczowy autobus (szkolny), który przyjechał po wykonawców koncertu z serii „Obrazy – słowa – dźwięki” oraz obrazy z galerii UTW. Po  krótkiej chwili  wyruszamy do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu.

W kościele czuje się chłód. Bezpośrednio po przyjeździe przeprowadzamy próbę sytuacyjną. Dzieci, miejscowi wykonawcy, przychodzą punktualnie. Podziwiam ich zainteresowania, wrażliwość, która w dzisiejszych czasach należy do rzadkości. Nad całością, jak zawsze, czuwa nasz prezes – Czesław Ganda, reżyser i scenarzysta programu.

Godz. 13.00 rozpoczyna się msza św., a zarazem program artystyczny, który był tak przemyślany, że ubogacał  mszę świętą. Kolędy i wiersze przenikają się wzajemnie. Obserwuję dzieci w wieku od  ośmiu do czternastu lat. Podziwiam, jak  odważnie podchodzą do mikrofonu, bez tremy.  To laureaci  X Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w styczniu br. w Bogdańcu.

Pierwszy raz uczestniczyłam w takiej właśnie prezentacji, chociaż brałam udział w wielu podobnych programach. Uważam, a nie jest to tylko moje odczucie, że połączenie modlitwy i poezji przyciągnęłoby do kościołów wielu więcej wiernych.

Msza św. zakończyła się ok. 14.30. Wszyscy młodzi wykonawcy zasłużyli na uznanie.

Zmarznięci, ale naładowani pozytywną energią, wychodzimy z kościoła. Aura zgotowała nam niespodziankę: z nieba zaczął sypać biały puch, po prostu przywitał nas śnieg. Ilekroć myślę o padającym śniegu, przychodzą mi na myśl słowa piosenki, którą zapamiętałem z dzieciństwa. Napisał je Andrzej Włast w 1927 roku, ale na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku wykonywała ją Irena Santor. Była wielkim przebojem:

Pada śnieg, mkną płatki jak motyle
Ziemia jest jak biały nieba brzeg
Podaj dłoń w tę cichą, jasną chwilę
Wszystko zło przysypie dobry śnieg

Wsiadamy do naszego pomarańczowego autokaru i w drogę powrotną do Gorzowa Wlkp. Wierzymy, że takie przedsięwzięcia są czymś ważnym dla nas, seniorów, ale i dla tych młodych uczestników dzisiejszego programu. I dla takich chwil warto żyć.

W koncercie  pt.  Nad światem cicha noc  udział wzięli uczniowie:

Michał Mirończuk-Ossowski, Sara Zawadzińska, Antonina Wilk, Agata Dobosiewicz, Michał Szarafan, Nikola Przybyła, Julia Tomszyszyn, Wiktor Sinkowski, Zofia Kozłowska, Milena Mieczkowska, Weronika Wiśniewska, Milena Rucka, Oliwia Królikowska

Poeci z Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.:

Grażyna Zarębska, Tadeusz Dziadosz, Janina Jurgowiak, Krystyna Wożniak, Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt, Ewa Kosicka

Autorzy prac plastycznych z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.

– Janina Pietrzak – „Uroki wsi”
– Regina Moskalewicz – „Mielno”
– Halina Jankowska – „Nad jeziorem”, ”Śpiew Skowronka”
– Kazimierz Bieliński – „ Panorama Gorzowa”
– Zdzisław Szaluś – „Róże”
– Waleria Waskunowicz – „Widok na kościół”
– Bożena Marcinów – „Nad jeziorem”, „Kwiaty”
– Grażyna Marcinkiewicz – „Lilie wodne”

Realizacja dźwięku – Hubert Zbiorczyk
Scenariusz – Krystyna Woźniak i Czesław Ganda
Kierownictwo organizacyjne – Dorota Fabianowicz i ks. Gabriel Stożek
Reżyseria – Czesław Ganda

Koncert przygotowany i zrealizowany przez:  

– Zespół Szkół w Bogdańcu
– Parafię pw. Św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu
– Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp.
– Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp.

Tekst: Krystyna Woźniak

Zdjęcia : Bernarda Burghardt, Eugeniusz Jaszkul

 

 

 

powrót do strony głównej