Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Patroni sal wykładowych UTW Ryszard Dyrak

Patroni sal wykładowych UTW

 

Ryszard Dyrak

Działacz gospodarczy i społeczny. Poseł na Sejm X kadencji (1989-1991). Dyrektor, potem prezes Gorzowskiego Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego (1981-1991). Z sukcesem przeprowadził  pierwszą w Gorzowie  prywatyzację dużego przedsiębiorstwa z podziałem na mniejsze firmy. Od 1991 r. prezes i dyrektor spółki ARX-Gobex.

Wspierał rozliczne inicjatywy społeczne, m. in. Uniwersytet Trzeciego Wieku. Zdecydował o znaczącej pomocy „Gobexu” dla UTW. Firma „Gobex” wyremontowała wszystkie pomieszczenia UTW przy ul. Jagiełły 15 nieodpłatnie, nawet rezygnując z odpisu podatkowego.

Nadanie imienia Ryszarda Dyraka sali w UTW. Przemawia Edward Korban, w głębi Tadeusz Zwiefka

 

16 października 2000 roku, w rok po śmierci Ryszarda Dyraka, mniejszej sali dydaktycznej w UTW nadano jego imię. Czołowe miejsce między oknami zajmuje portret patrona wykonany przez artystę plastyka Wiesława Nowakowskiego. Uroczystość prowadził – wtedy dziennikarz TVP Poznań – Tadeusz Zwiefka, potem przez wiele kadencji europoseł. Udział wzięli rodzice, siostra i syn Ryszarda Dyraka. Każdy z obecnych słuchaczy włożył różę do wazy stojącej obok portretu. W uroczystości uczestniczyli wicewojewoda Wojciech Woropaj i prezydent miasta – Tadeusz Jędrzejczak.

 

 

 

 

 

 

 

Ryszard Dyrak urodził się 18 maja 1950 r. w Środzie Śląskiej, zm. w wypadku samochodowym 8 grudnia 1999 r. koło Międzychodu. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Gorzowie.

Sala im. Ryszarda Dyraka

Tekst: Krystyna Kamińska

Zdjęcia: Archiwum UTW

powrót do strony głównej