Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Pięknie i mądrze u Herberta

Pięknie i mądrze u Herberta

 

                Piątek 5 kwietnia 2019r. obfitował w wiele kulturalnych wydarzeń. Wybrałam dwie imprezy, które odbywały się w sąsiedztwie mojego domu, czyli w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam właśnie o godz. 17.00 w ramach cyklu „Lubuskie rozmowy u Herberta” prof. Zbigniew Mikołejko wygłosił wykład pt. „Przemoc uświęcona”. Jest to nowy cykl spotkań organizowanych przez gorzowską książnicę. Jego celem jest angażowanie lokalnej społeczności do dyskusji na różne ważne tematy.
Godzinę wcześniej w tejże bibliotece w Galerii pod Kopułą miał miejsce wernisaż koszalińskiej artystki Grety Grabowskiej: malarki, architektki wnętrz i krajobrazu, prezentującej wspaniałe papierowe kolaże. 16 lat temu miała ona wystawę w gorzowskim BWA, a dawny dyrektor Jerzy Gąsiorek zachęcił WiMBP do ponownego zaproszenia twórczyni do naszego miasta. Pani Greta bardzo się cieszyła, że wystawa jej kolaży zbiegła się terminowo z wykładem prof. Mikołejko. Żartobliwie nazwała nawet swój wernisaż suportem do spotkania z profesorem. Mnie prace koszalińskiej artystki po prostu urzekły. Zapraszam wszystkich słuchaczy UTW, a zwłaszcza członków sekcji plastycznej i fotograficznej do jej obejrzenia.
Prof. Zbigniew Mikołejko to wybitny filozof, historyk religii i eseista, kierownik Zakładu Badań nad Religią w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Na spotkaniu w bibliotece analizował on różne rodzaje przemocy i mechanizmy ich powstawania oraz rolę przemocy w życiu społecznym. Pewne jej formy zostają uświęcone, nierzadko religijnie, jako metody zmagania się z rozmaitymi stanami kryzysu. Mechanizmy te w pozorny sposób zostają następnie zweryfikowane w praktyce i w związku z tym stają się powtarzalne niemal odruchowe, co oznacza, że społeczeństwa, kultury i religie zawsze są potencjalnie zdolne do wyznaczenia kozłów ofiarnych, mogących posłużyć rzekomemu zaleczeniu przyczyn i skutków doznawanych załamań.
Prof. Mikołejko zastanawiał się, dlaczego przemoc odgrywa coraz większą rolę w życiu politycznym i społecznym w Polsce. Próbował odpowiedzieć na pytanie, jak można się jej przeciwstawić.
Było to bardzo ciekawe spotkanie. Uczestniczyła w nim również grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Sporo osób było świetnie przygotowanych do dyskusji z profesorem. Nadwątlone w czasie wykładu siły zregenerowała ciepła zupa i kanapki, przy których toczono dalsze dysputy.
Zapowiada się, że w cyklu „Lubuskie rozmowy u Herberta” będą poruszane ciekawe tematy, bliskie studentom UTW.
Starajcie się nie przeoczyć kolejnych spotkań.

Opracowała Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Krystyna Karcz

powrót do strony głównej