Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Piknik rodzinny w Santoku – zakończenie roku UTW 2021/22

Zakończenie roku akademickiego 2021/2022

 

Koniec roku świętowaliśmy 24 czerwca 2022 r. razem z członkami Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całego regionu oraz z rodzinami na pikniku w Santoku.
Otwarcie
Do Santoka dojechaliśmy dwoma piętrowymi autokarami, którymi sama jazda okazała się atrakcją. Tam marina nad Wartą przygotowana jest na przyjęcie dużych grup oferując scenę, ławki i krzesła, dużą wiatę z miejscami do siedzenia, trawnik do leżenia oraz piękny widok na Wartę i Noteć płynące już razem. Pogoda była doskonała, ciepło, słonecznie, ale trochę z wietrzykiem, który rozpraszał upał.
Na scenie pod baldachimem, pod którym stał Ojciec Św. Jan Paweł II, uroczyście piknik otworzyli Halina Urban – obecna prezes UTW i Czesław Ganda – poprzedni prezes. Serdeczne życzenia przekazał nam Jan Kaczanowski – przewodniczący Rady Miasta Gorzowa, a my jemu odśpiewaliśmy imieninowe „Sto lat”. Poinformował on zebranych, że w dniu 2 lipca, podczas uroczystej sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Gorzowa Wielkopolskiego otrzyma nasz wieloletni prezes – Czesław Ganda. Będzie 16. Honorowym Obywatelem, a tytuł ten przyznawany jest tylko jednemu mieszkańcowi miasta w rocznicę otrzymania praw miejskich (2 lipca 1257 r.).
Na scenie
Prezentacje grup artystycznych prowadził Wojciech Kuska, dziennikarz TVP Gorzów. UTW Gorzów reprezentowały zespół wokalny „Optymistki”, sekcja Zumba Gold oraz zespół tańców cygańskich. Ponadto wystąpiły zespoły: „Cantores” z Witnicy, „Babylon” z Myśliborza, Miłośnicy Piosenki Turystycznej ze Świebodzina, „Jagienki” z Bogdańca, „Macierzanka” i duet „Wierzbina” z Gościmia, „Sanlejdis” z Santoka oraz z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie „Ta-Joj”, „Kominek” i „Echo Kresów”. Na scenie wystąpiło ponad 200 osób. Podczas wszystkich występów słuchacze śpiewali razem z wykonawcami, a nawet tańczyli. Po zakończeniu prezentacji chętni dalej bawili się przy orkiestrze.
Sportowo
Na obszarze całej mariny coś się działo. Współpracująca z UTW przez cały rok Akademia Wychowania Fizycznego przygotowała trzy stanowiska, na których można było: wykonać badanie składu ciała, przeprowadzić pomiar czasu reakcji i siły mięśni oraz mieć zrobiony masaż. Studenci AWF prowadzili także zajęcia terenowe, można było pod ich kierunkiem zagrać w piłkę nożną lub poćwiczyć przy pomocy piłki. Wszystkie zajęcia ruchowe cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.
Do tej kategorii zaliczyć należy także zawody wędkarskie, które pozwoliliśmy wygrać delegatowi zaprzyjaźnionego UTW z Zielonej Góry.
Artystycznie i naukowo
Piknikowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych sekcji z naszego UTW oraz gości, ale stelaże często przewracał wiatr. Tradycyjnie wspólnie namalowaliśmy wielki obraz pełen żywych barw i słońca.
Również do tradycji należy konkurs na najlepszą fraszkę „za bańkę”. Jury nagrodziło Ewę Kosicką z naszego UTW, która dostała… bańkę pełną mleka.
Uczestnicy pikniku wybrali się na wspólną wycieczkę do Muzeum Grodu Santok, a także zwiedzali to muzeum indywidualnie.
Dla podniebienia
Na początek były do wyboru kawa lub herbata, ciasteczka za darmo (słabsze) lub za pieniądze – wspaniałe, przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
Zasadniczy posiłek składał się z porządnej porcji żurku, którą własnoręcznie nalewał sam pan prof. Piotr Żurek – dziekan AWF, który życzliwie współpracuje z naszym UTW. Na innym stanowisku oferowano kiełbasę i kaszankę z rusztu, oczywiście z chlebem i napojami do wyboru. Największym powodzenie cieszyła się woda, która znakomicie łagodziła pragnienie wywołane upałem.
Organizatorzy
Obok Uniwersytetu Trzeciego Wieku w przygotowaniu pikniku udział mieli: Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, Centrum Kultury i Rekreacji w Santoku, Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Santok „Pomocna Dłoń”, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Filia w Gorzowie Wlkp. Nad całością przygotowań ofiarnie czuwali Halina Urban i Czesław Ganda.  Podziękowanie i życzenia 

Wszystkim, którzy swą pracą i zaangażowaniem przyczynili się do przygotowania i sprawnego przebiegu pikniku składam najserdeczniejsze podziękowania.
Wszystkim słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku życzę udanego wypoczynku podczas wakacji i zapraszam na zajęcia w następnym roku akademickim 2022/2023.

Halina Urban – prezes Stowarzyszenia UTW

oprac. Krystyna Kamińska


Zdjęcia: Wanda Marecka, Krystyna Karcz

powrót do strony głównej