Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Rewizyta w Zielonej Górze – Relacja Gospodarzy

GORZOWSKI UTW
Z PROGRAMEM POETYCKO-MUZYCZNYM
W ZIELONEJ GÓRZE

Z minionych zdarzeń ścieram kurz

Relacja z Zielonej Góry

 

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku wkroczył w rok 25-lecia. Piękny jubileusz postanowiono obchodzić wspólnie z innymi lubuskimi UTW. Wzajemne prezentacje dorobku rozpoczął spektakl naszego kabaretu „Monte Verde” dla słuchaczy Gorzowskiego UTW oraz – nieco później – wernisaż wystawy malarstwa słuchaczy ZUTW pt. „Linia, kolor, światło…” w Galerii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Gorzowscy seniorzy zrewanżowali się wczoraj, 15 marca 2016, świetnym spektaklem zatytułowanym „Z minionych zdarzeń ścieram kurz”. Sala Dębowa pękała w szwach. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na nieoświetloną jeszcze scenę, na której przy trzech stolikach zasiedli wykonawcy spektaklu, a scenografię tworzyły umieszczone na sztalugach ciekawe obrazy.

 

Wspólna biesiada

Pani prezes Zarządu ZUTW, Zofia Banaszak, w ciepłych słowach powitała naszych przyjaciół z Gorzowa. Gości reprezentował pan Edward Korban, który kierował Gorzowskim UTW przez 15 lat, do 2014 roku. Złożył – z okazji jubileuszu – serdeczne życzenia Zielonogórskiemu UTW, szczególnie podkreślając rolę naszej pani Prezes w jego założeniu i sukcesach.

 

Pierwsza piosenka.

Rozbłysło światło na scenie, przy mikrofonie pojawiła się młodziutka piosenkarka i „Modlitwą” Bułata Okudżawy rozpoczęła program poetycko-muzyczny. Spektakl znakomicie wyreżyserowany, w którym przeplatały się wspomnienia pełne nostalgii za czasem minionym z obrazami chwytającego za gardło nieszczęścia, z jakim człowiek musi sobie poradzić w życiu, zabawne teksty, krytycznie puentujące wejście naszego pokolenia w świat cyfrowej komunikacji z brawurowo przedstawionym przez Milenę Rucką – drugą młodziutką wokalistką – buntem nastolatki w piosence „Chcę do Bodzia”.

 

Publiczność.

Pozostały w pamięci przepiękne, głębokie wiersze Krystyny Woźniak (m. in. wiersz „Wysłane latawcem”, który zdobył I nagrodę w Lubuskim Konkursie Literackim im. Joanny Szczepaniak i był publikowany w 50 numerze „Inspiracji”), niektóre puenty wierszy, niektóre pomysły kompozycyjne tekstów literackich.

 

Program trwa.

Zdążyłam zanotować takie smaczne kąski, jak: „Życie to wyrok w zawieszeniu”, „był jeden dźwięk telefonu/ jeden głos/ nadal gra ciszą” (z wierszy Grażyny Zarębskiej), „Postanowiłem po wsze czasy nigdy niczego nie postanawiać”, „nie wyłączajcie/ nigdy komórek/ a nade wszystko tych szarych!” (z wierszy Ferdynanda Głodzika), „zakotwiczyłem się w oczeretach/ zdążyłem na koncert ważek” (z wiersza Romana Habdasa). Opowiadanie „Kobieta upadła” autorka, Janina Jurgowiak zakończyła dość dwuznaczną próbą usprawiedliwienia przystojniaka, który zrejterował, kiedy „grzmotnęła” na ziemię: „może nie chciał mnie zawstydzić, a może nie znosi widoku kobiet upadłych”. Smaczków było więcej, toteż publiczność nagradzała gorącymi brawami poszczególne utwory, a na zakończenie zerwała się burza oklasków.

 

Informacja z gazety.

 

Roman Habdas przedstawił wszystkich wykonawców, podał nazwiska malarzy, realizatorów (reżyseria, scenografia, oprawa muzyczna), a byli to: Poeci: Krystyna Woźniak, reprezentująca Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Gorzowski UTW oraz Grażyna Zarębska, Janina Jurgowiak, Roman Habdas, Tadeusza Dziadosz i Ferdynand Głodzik – wszyscy z RSTK,wokalistki: Oliwia Królikowska i Milena Rucka z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie.

 

Spacer po mieście.

Obrazy prezentowali słuchacze UTW w Gorzowie Wlkp.: Mieczysław Plociniczak, Grażyna Marcinkiewicz, Barbara Zalewska, Henryka, Kondracka, Wanda Marecka.  Scenariusz był dziełem Krystyny Woźniak i Czesława Gandy, prezesa UTW w Gorzowie Wlkp., on też sprawował kierownictwo muzyczne i program wyreżyserował.

 

 

Artykuł w Gazecie Lubuskiej.

Do listy współorganizatorów tego ciekawego przedsięwzięcia artystycznego Roman Habdas dodał Zofię Banaszak jako kierownika organizacyjnego i Stanisława Lewandowskiego oraz Ryszarda Helwinga jako akustyków, co spotkało się radosnym aplauzem zebranych.
Koncert był efektem doskonałej współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Miejskim Centrum Kultury, a zadedykowany został studentom Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękujemy!

Tekst: Barbara Konarska
Zdjęcia: Stanisław Matuszewski

 

powrót do strony głównej