Sadzenie lasu
26 marca 2022 roku, w sobotę, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. wybrali się do Nadleśnictwa Kłodawa, aby sadzić las w ramach programu „Międzypokoleniowe sadzenie lasu” 2022. Razem z nami pojechała Gorzowska Rada Seniorów oraz członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskiego Związku Niewidomych, Klubu Aktywna Jesień, przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej i Amazonek.
O godz. 9.00 sprzed hotelu Qubus wyruszył autobus, który zabrał ok. 40 osób do leśniczówki w Nierzymiu. Na miejscu przywitali nas: Aleksandra Popiołek – starszy specjalista służby leśnej, Tomasz Kalembkiewicz – nadleśniczy i Maciej Zmuda – leśniczy.
Po kilkunastu minutach grupa uzbrojona w łopaty i wiadra udała się na porębę. Na liczącej pół hektara przestrzeni mamy nasadzić drzewka liściaste. Dzielimy się na dwuosobowe grupy i do dzieła. Najpierw trzeba wykopać dołek, co nie jest, wbrew pozorom, takie łatwe z powodu wystających korzeni.
Po posadzeniu sadzonki odmierzamy ok. 110 cm i sadzimy kolejną. Wydaje się proste, a jednak wymaga precyzji i wytrwałości. Łącznie posadziliśmy ponad 1000 drzew. Nasz tandem zasadził 57 trzyletnich dębów bezszypułkowych.
*
Nadleśnictwo Kłodawa ma pod swoja opieką ponad 18 tys. ha lasów. Są to malownicze tereny usytuowane wśród akwenów wodnych, dlatego można tu spotkać wiele gatunków ptaków wodnych. Podczas spacerów leśnymi dukatami z pewnością zauważymy pozawieszane na drzewach budki dla ptaków. Naszą uwagę mogą przykuć duże budki lęgowe, które zamieszkują gągoły, ptaki z rodziny kaczkowatych. W maju-czerwcu samica składa 8-11 jaj, które sama wysiaduje przez 29-30 dni. Pisklęta wykluwają się pokryte puchem. Niedługo po wykluciu wyskakują z budki na ziemię i wędrują z samicą do najbliższej wody. Możemy także spotkać zawieszone skrzynki, które są domami sów, i długie budki z pionowo ustawionych listewek, tzw. szczelinówki, które są sypialnią nietoperzy.
Jak wiadomo, od wielu lat lasy są monitorowane. Służy to przede wszystkim do wyłapywania różnego rodzaju przestępstw, a czasem zjawisk przyrodniczych i zwierząt .
Nadleśnictwo Kłodawa szczyci się dużą ilością zwierzyny. Można tu spotkać żubry, łosie, wilki, rysie, jelenie, sarny, dziki. Wilki są zwierzętami mięsożernymi i aby przeżyć, potrzebują kilkanaście kilogramów mięsa tygodniowo.
Gdy na drodze dwudziestokilogramowej sarny stanie wataha składająca się z 7-8 wilków, to staje się ona ich posiłkiem. Straszne, ale samo życie..
*
Po zakończonej pracy zasiadamy przy stołach i czas na ucztę. Rozpromienione kiełbasy wabiły zapachem, przypieczone kaszanki skwierczeniem, a ciastka kusiły słodyczą. Jeszcze kilka pamiątkowych fotek i wyruszamy na spacer, podczas którego będziemy podziwiać rosnące drzewa. Te niedawno posadzone i te, które zmierzają do wieku dojrzałego, czyli rębności. Dochodzimy do punktu obserwacyjnego. Można tam zobaczymy żurawie, łabędzie, czaple, kaczki. My zobaczyliśmy parę żurawi w locie. Spacer był bardzo udany, bo obcowanie z naturą zawsze należy do przyjemności i pozwala odrzucić niepotrzebny bagaż codziennych spraw.
Wszystko co dobre ma swój koniec. Wracamy do Gorzowa zadowoleni ze spełnionego dobrego uczynku i z poszerzenia wiedzy o nowe, ciekawe wiadomości.
Wrócimy tu za kilka lat, by podziwiać zasadzone przez nas drzewa, poczuć upływ czasu i uprzytomnić sobie, że czas jest siłą napędową przyrody.
Tekst : Krystyna Woźniak
Zdjęcia: Ktystyna Karcz, Czesław Ganda
Więcej dokumentacji zdjęciowej: https://www.facebook.com/krystynakarcz/posts/10218058465773412
powrót do strony głównej