Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Spotkanie opłatkowe 2015

Śpiewaliśmy Bożonarodzeniowo i Noworocznie

 

Spotkaliśmy się 29 grudnia 2015 roku w MCK „Zawarcie”, aby wspólnie śpiewać kolędy i pastorałki. To okazja do spotkania dla wszystkich członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także do przełamania się opłatkiem i do złożenia sobie najlepszych życzeń. Część pierwszą, śpiewającą, przygotowali wspólnie Miejskie Centrum Kultury, Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury oraz członkowie UTW, wszyscy pod kierunkiem naszego prezesa – Czesława Gandy. O część drugą – opłatkowo-konsumpcyjną zadbał nasz samorząd. Życzenia przynieśli goście oraz każdy z obecnych.

 

Chór „Uniwerek”,
Najważniejsze jednak było śpiewanie. Pierwsze trzy utwory zaśpiewał nasz chór „Uniwerek”, którym od niedawna kieruje Szczepan Kaszyński. A potem już śpiewaliśmy wszyscy całe kolędy albo tylko refreny utworów wykonywanych przez solistów.

 

Kolędy w wersji karaoke
W zasadzie od dzieciństwa znamy kolędy, ale – jak się okazuje – najczęściej jedną, dwie zwrotki. Aby śpiewać następne – na dużym ekranie dobrze widocznym z każdego miejsca sali – prezentowane były teksty.

 

Jedna z solistek: Milena Rucka

Solistami byli: Marzena Szumlańska-Śron, Oliwia Królikowska, Milena Rucka i Łukasz Reks. Śpiewali najpierw tradycyjnie, a potem z różnymi modyfikacjami: a to w szybszym tempie, a to jazzująco, a to na ludowo, potem także piosenki świąteczne, które znamy z galerii handlowych. Śpiewaliśmy, bawiliśmy się rytmami, klaskaliśmy, mruczeliśmy. Chyba nie było nikogo, kto nie poddałby się atmosferze i nie śpiewał.

 

Chór ze Strzelec Krajeńskich
W międzyczasie wystąpił chór z UTW w Strzelcach Krajeńskich, który pracuje po dyrekcją Tomasza Cichockiego. Bardzo ładnie, a ma tę przewagę nad naszym, gorzowskim, że śpiewa tam więcej panów. Przerywnikiem były wiersze czytane przez ich autorów: Krystynę Woźniak i Ferdynanda Głodzika (patrz: na końcu).
Podczas ostatniej kolędy członkowie naszego chóru rozdali wszystkim po kawałku opłatka w małej, ślicznej torebce.

 

Świąteczny stół
A potem dzielenie się opłatkiem, życzenia, słodki poczęstunek, owoce, napoje, serdeczne rozmowy. Tę część przygotował samorząd UTW, który pracuje pod kierunkiem Alicji Markowskiej, do pięknego i zasobnego przygotowania stołów przyłożyły się panie: Krystyna Kotek, Bożena Amerska, Grażyna Czarnecka, Stefania Kasztelan, a pomagał im Bronisław Sikorski.

 

Dzielimy się opłatkiem
Na nasze zaproszenie w tym „Opłatkowym śpiewaniu kolęd” brali udział liczni goście. W pierwszym rzędzie siedział i głośno śpiewał Jacek Wójcicki – nasz prezydent, który wspominając dzieciństwo dzielił się refleksjami o znaczeniu kolęd w wychowaniu młodego człowieka. Życzył nam, aby nasze dzieci, wnuki i prawnuki dobrze znały różne polskie kolędy. I jeszcze, żebyśmy byli zadowoleni ze swojego prezydenta.

 

Od lewej: Prezes UTW Czesław Ganda, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury Sylwia Beech,Prezydent Miasta Jacek Wójcicki oraz przedstawiciel Rady Miasta Jan Kaczanowski
Piękne, ciepłe życzenia przesłała nam pani minister Elżbieta Rafalska, przepraszając, że obowiązki… Byli goście z UTW w Zielonej Górze, byli przedstawiciele Uniwersytetów z naszych filii w Kostrzynie, Sulęcinie, Skwierzynie, a także z zaprzyjaźnionych UTW w Witnicy i Bogdańcu. Sylwia Beech, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury, życzyła, aby nikt z nas nie czuł się w 2016 roku samotny. Takie imprezy, jak „Opłatkowe kolędowanie” taką samotność zdecydowanie wykluczają.

 

„na stole czeka niewinny opłatek”
Myślę, że wszyscy obecni przyłączą się do mnie, aby wspólnie podziękować organizatorom tej sympatycznej i bardzo udanej imprezy. I śpiewajmy kolędy, również po Nowym Roku.

Tekst: Krystyna Kamińska
Zdjęcia: Agnieszka Latoszek, Eugeniusz Jaszkul i Ferdynand Głodzik

List do Świętego Mikołaja
Kochany święty Mikołaju,
pierwszy raz pisałam do ciebie pięć lat temu,
prosiłam o lalkę,
taką żeby dała się przytulać, kiedy jestem sama.
Jednak list gdzieś się zawieruszył,
Pewnie zła czarownica go porwała.
Lalki nadal nie mam.

Teraz nie o zabawkę proszę,
nie o słodycze, czy tableta.
Kochany święty Mikołaju,
pomóż mojej mamie wyzdrowieć.
i jeszcze jedno,
powiedz mojemu tacie,
on jest w niebie,
że bardzo za nim tęsknimy.

Krystyna Woźniak
* * *
Chodź zrobimy coś dobrego
dla zlęknionych i samotnych
niech się nikt nie boi złego
niech poczuje ciepła dotykAby w wielu smutnych sercach
zakrzepiony lód odtajał
niech się wszyscy cieszą z wiersza,
niech uwierzą w MikołajaNikt nie będzie więcej smutny
niech marzenia powracają.
skoro w lipcu bywa luty,
niechaj gwiazdka będzie w maju!Ruszmy z posad świata bryłę
Wyśpiewajmy równo, składnie
niech co dobre rośnie w siłę,
a zło milknie i przepadnie.

Ferdynand Głodzik

 

powrót do strony głównej