Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Tydzień Seniora

XVII Lubuski Tydzień Seniora

18 października 2015 r.

 

Tradycyjnie w pierwszy tydzień października w naszym województwie wszystkie oczy skierowane są ku osobom “w jesieni życia”. Szkoda że tylko przez tydzień ale jest to już coś! W tym roku w związku z tym odbyło się ponad 270 różnego rodzaju wydarzeń.
Dla naszego stowarzyszenia działającego w systemie akademickim termin ten jest niezbyt fortunny. Mimo to włączyliśmy się czynnie do obchodów , których motywem przewodnim było hasło “ Gorzów – nasze miasto”.
5 października w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Cichońskiego nasze wolontariuszki spotkały się z podopiecznymi placówki i dyrekcją GCPRiPS (zdjęcia powyżej) Panie Justyna Pawlak i Jolanta Kwiatkowska złożyły wszystkim seniorom serdeczne życzenia i przy filiżance kawy wysłuchały przygotowanego na tę okazję programu. Koleżanki Bogumiła Gruse i Irena Szulim przedstawiły historię Gorzowa Wlkp., recytowały wiersz Bronisławy Wajs – Papuszy, Ferdynanda Głodzika, fragmenty “Habitatu” – oratorium dla świata oraz fraszki Tadeusza Szyfera i Ferdynanda Głodzika. Całość uzupełniły piosenki o Gorzowie, cygańskie ballady i piosenki rosyjskie.

6 października gościliśmy pana Ryszarda Szymona Kućko – autora filmu “Szkic do historii miasta”. Film ten to wyjątkowa lekcja historii. Zgromadził więc liczną rzeszę słuchaczy UTW i mieszkańców miasta. Abyśmy mogli zobaczyć to dzieło potrzeba było 3 lat na zebranie materiałów, 4 miesięcy na nagrania i ponad 6 miesięcy żmudnej pracy przy montażu. Kto nie widział filmu niech żałuje i szuka możliwości by go zobaczyć.

7 października członkowie sekcji plastycznej, nie zważając na pogodę wystawili sztalugi i chwycili za pędzle. Smutna, odrapana, niefortunnie stojąca przy ul. Jagiełły 15 kamienica pokazała, i to nie po raz pierwszy, jakie kryje skarby.
8 października koleżanki Elżbieta Kućko, Ludwika Krawczyk, Barbara Krupecka i Wanda Marecka układały jesienne kompozycje z kwiatów, traw, liści, owoców i warzyw, które przez kilka dni w Sali Ryszarda Dyraka cieszyły nasze oczy.
9 października planowany występ chóru “Uniwerek”, niestety, nie odbył się. W to miejsce w świetlicy szpitala przy ul. Walczaka 42 nasze wolontariuszki spotkały się z pacjentami, uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy przedstawiając program “Gorzów – nasze miasto”.

 

Wieczorem, 9 października w Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Puszkina z seniorami spotkał się prezydent miasta Jacek Wójcicki. Na ręce przedstawicieli stowarzyszeń złożył podziękowania za działalność na rzecz środowiska seniorskiego i wręczył okolicznościowe wiązanki z życzeniami dalszej aktywności. Część artystyczną rozpoczął prezydent Wójcicki czytając wiersz “Jak ja się czuję”. Przy kawie i słodkościach zaproszeni goście obejrzeli występy Małych Gorzowiaków i uczniów szkoły muzycznej.
Tekst: Jolanta Żuchowska
Zdjęcia: Jolanta Żuchowska i Eugeniusz Jaszkul
powrót do strony głównej