Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

W tonacji barw i światła

W tonacji barw i światła

 

Ósmy marca 2019 rok, pogoda raczej nie do przytulania, można rzec angielska. Właśnie tego dnia słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Gorzowa Wlkp. wybrali się do Zielonej Góry – a konkretnie do Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodniczego, aby spotkać się ze słuchaczami Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Właśnie w tym Centrum już po raz kolejny gorzowianom zorganizowano wystawę obrazów pt. „W tonacji barw i światła”.
Podróż minęła szybko, Zielona Góra powitała nas słońcem, które roześmiane tańczyło na przydrożnych skwerach ukazując rozesłane kolorowe krokusy. …Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty… przypomniała mi się piosenka, jaką śpiewał Marek Grechuta.
Nasi przyjaciele z ZUTW powitali nas serdecznie i jak nakazuje polska gościnność zaprosili do Urzędu Marszałkowskiego, gdzie czekało smaczne co nieco. Pokrzepieni, pełni energii wybraliśmy się do Palmiarni. To ciekawe miejsce, w którym – jak sama nazwa wskazuje – znajduje się wiele unikatowych, egzotycznych roślin. Jednak Palmiarnia to przede wszystkim część historii miasta i zielonogórskiej tradycji.
Naładowani pozytywną energią od roślin skierowaliśmy się do miejsca docelowego, czyli Centrum Nauki Keplera. Przybyłych na wernisaż gości powitały: pani dr Krystyna Walińska – kierownik Centrum Przyrodniczego oraz prezes ZUTW Zofia Banaszak. Głos zabrał również prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Czesław Ganda. Nasz prezes przedstawił swoich uzdolnionych plastycznie słuchaczy, a prof. Eugeniusz Jaszkul (opiekun sekcji plastycznej w gorzowskim UTW) m.in. podkreślił, że plastycy spełniają w ten sposób swoje marzenia, które gdzieś uśpione czekały na realizację i teraz rozwijają się niczym barwne kwiaty. A że spotkanie odbywało się w dniu szczególnym dla pań, bo 8 marca, czyli w Dniu Kobiet, były kwiaty, życzenia i głośne sto lat odśpiewane przez mężczyzn.
Otwarcia wystawy dokonała pani dr Krystyna Walińska. Wystawie towarzyszyła oprawa artystyczna. Zespół Teatralny TE(a)TRYCY z ZUTW zaprezentował spektakl komediowy „Romea i Julii tragedia prawdziwa”. Śmiechu było co niemiara. Polecam, by na chwilę uciec od rzeczywistości.
Chcę jeszcze nadmienić, że podczas spotkania zaprezentowane były piękne, niepowtarzalne, każda w swoim rodzaju, parasolki ręcznie malowane przez słuchaczki plastyczki ZUTW. A pomysłodawczynią była p. Bożena Czerwoniec, której podziękowano brawami.
Jeszcze chwila na rozmowy w kuluarach oraz na coś słodkiego i w drogę powrotną.
Dziękujemy przyjaciołom z Zielonej Góry za serdeczne przyjęcie.

Tekst: Krystyna Woźniak
Zdjęcia: Krystyna Karcz, Barbara Krupecka, Bolesław Polarczyk

powrót do strony głównej