Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wigilia w Skwierzynie

Nim pierwsza gwiazda inne zawoła

 

Tu w tym hoteliku kolejny raz organizujemy spotkanie wigilijne,
jest on dla nas gościnny a właściciele życzliwi,
mówi prezes UTW w Skwierzynie – Edmund Reszel.

W czwartek 18 grudnia 2014 r. gdy na dworze zamiast śniegu padał deszcz, studenci skwierzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się w restauracji nad Obrą by wspólnie zaśpiewać kolędy,złożyć koleżankom i kolegom życzenia a przede wszystkim przełamać się dobrym słowem.

 

Jeszcze tylko czekamy na burmistrza
Oprócz słuchaczy UTW byli zaproszeni goście: min. burmistrz miasta – Leszek Hołownia, wiceprezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych Włodzimierz Szopiński, komendant straży pożarnej Michał Kowalewski, prezes UTW z Gorzowa Wlkp – Czesław Ganda i prezes honorowy również z UTW Gorzowie Wlkp – Edward Korban.

 

Którą kolędę śpiewamy pierwszą?
Stoły nakryte białymi obrusami, kusiły wigilijnymi specjałami. Lecz nim nadeszła pora degustacji nastał czas uroczystych powitań i życzeń, które rozpoczął prezes UTW ze Skwierzyny – Edmund Reszel.

 

Proszę o przyjemny wyraz twarzy
Po życzeniach nastał czas na Gawędę wigilijną inscenizację, którą przygotowała pani Elżbieta Konieczna – kierownik kabaretu, która również akompaniowała na akordeonie.

 

Miedzy mężczyznami bezpiecznie i z uśmiechem
Popłynęły słowa – nim pierwsza gwiazda inne zawoła siadajcie dzieci wokół stołu! wszyscyśmy zdrowi i wszyscy radzi, wszystkich matczyny stół zgromadzi…

 

Prezes UTW w Skwierzynie otwiera spotkanie wigilijne 2014
Nastał czas kolędowania, gdzie pośród znanych kolęd i pastorałek zaśpiewana została Kolęda skwierzyńska Hen wysoko na dachami, świeci gwiazda promienista. W biednym żłóbku Dzieciąteczko urodziła Panna Czysta.

 

Pan burmistrz – Leszek Hołownia, składa życzenia słuchaczom UTW i zaproszonym gościom
Już w Skwierzynie biją dzwony, światła błyszczą za oknami. A słowo ciałem się stało i mieszkało miedzy nami…

 

Czesław Ganda prezes UTW w Gorzowie Wlkp. składa życzenia i jednocześnie zaprasza na Wigilijne spotkanie z kolędą, które odbędzie się 29. 12.2014. w Gorzowie Wlkp.
Chwilę później wszyscy łamali się opłatkiem i składaniu życzeń, po których nadeszła pora na biesiadowanie. Półmiski wędrowały z rąk do rąk i każdy mógł spróbować wielu znakomitych potraw. Królował barszcz czerwony z uszkami. Wytrawne dania mieszały się z przepysznymi ciastami. Studenci zaintonowali „Anioł pasterzom mówił” i rozpoczęło się kolędowanie.

Od lewej: komendant straży pożarnej Michał Kowalewski, burmistrz Skwierzyny – Leszek Hołownia, wiceprezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych Włodzimierz Szopiński
Po godzinie dziewiętnastej spotkanie dobiegło końca. Słuchacze i goście rozchodzili się do swoich domów. Na dworze nie było gwiazd, i chociaż nadal kropił deszcz wracaliśmy w odświętnych nastrojach.

 

Jak dobrze móc razem kolejny raz podzielić się opłatkiem i dobrym słowem.

 

Gwiazdka zza okna wsłuchuje się w słowa.

 

Gawęda wigilijna – wita nutą Bożonarodzeniową.

 

Wspólne śpiewanie kolęd.

 

Wigilijna refleksja.

 

„ …już w Skwierzynie biją dzwony światła błyszczą za oknami.
A słowo ciałem się stało i mieszkało miedzy nami…”

 

Jak tradycja nakazuje barszczyk z uszkiem się rymuje.

 

Wieczerza wigilijna.

 

Jak tu się nie oblać?
Tekst:Krystyna Woźniak
Zdjęcia: Krystyna Woźniak i Czesław Ganda

 

powrót do strony głównej