Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Bezpieczeństwo seniora

Bezpieczeństwo seniora

 

W poniedziałek, 3 lutego 2020 roku, odbyło się w siedzibie UTW przy ul. Jagiełły szkolenie na temat „Bezpieczeństwo seniora”, przeprowadzone przez sierżant sztabową Magdalenę Kleist z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp..

Policjantka w swoim wystąpieniu przedstawiła na wstępie statystyki przestępstw z terenu Gorzowa i powiatu gorzowskiego za lata 2018 – 2019. Kształtują się one następująco:

– oszustw ogółem – 775 osób, z tego seniorzy 68 osób,

– na kwotę 746547 zł,  w tym seniorzy 398120 zł.

Pani sierżant przestrzegła seniorów przed oszustami, i wyłudzeniami danych osobowych. Zachęcała do ochrony haseł w przypadku korzystania z bankowości elektronicznej. Radziła też, jak nie stać się ofiarą oszustwa, jak uniknąć kradzieży, jak postępować z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli różnych firm i instytucji. Szczególną uwagę poświęciła omówieniu metody działania „na wnuczka” lub „na policjanta”. Często ludzie tracą na skutek oszustw oszczędności całego życia.

Pani sierżant uświadomiła też seniorom, że każdorazowo zajście należy zgłaszać na policję (nr 112), nawet jeżeli zaszło tylko usiłowanie wyłudzenia pieniędzy. Poinformowała, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Na koniec spotkania wywiązała się dyskusja i seniorzy opowiadali przeżycia swoje lub zasłyszane, dotyczące działań oszustów. Po dyskusji Pani sierżant poinformowała zebranych, że z inicjatywy Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. ogłoszony został  konkurs fotograficzny dla seniorów zatytułowany „Bezpieczeństwo w obiektywie Seniora”. Bliższe informacje na stronie internetowej Komendy.

Seniorze uważaj! Bądź czujny, a nie łatwowierny!

Tekst: Barbara Krupecka
Zdjęcia: Marta Kotowicz

powrót do strony głównej