Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Obserwacja to także nauka

Obserwacja to także nauka

 

Przy stole tenisowym (od lewej) trener Marcin Zawadzki i autor tekstu Grzegorz Szymczak

Po kilku miesiącach funkcjonowania sekcji tenisa stołowego w ramach gorzowskiego UTW można stwierdzić, że ta forma zajęć ruchowych stanowi znakomite uzupełnienie oferty naszego stowarzyszenia.
Poziom umiejętności poszczególnych uczestników jest bardzo zróżnicowany, ale w tego typu zajęciach najważniejsza jest dobra zabawa oraz korzyści, jakie niesie za sobą uprawianie takiej dyscypliny sportu. W dniu 15 stycznia 2020 roku zajęciom tenisa stołowego dla studentów UTW przypatrywała się instruktorka grupy fotograficznej Ola Czarnecka, a jej zdjęcia zamieszczone są poniżej.
W rozwijaniu umiejętności (oprócz uczestnictwa w zajęciach) pomaga obserwacja gry profesjonalnych zawodników. W Gorzowie Wlkp. mamy możliwość kibicowania drużynie GORZOVII, która uczestniczy w rozgrywkach ligowych na wielu szczeblach, m.in. w rozgrywkach I ligi. Gorąco zachęcam do tej formy doskonalenia techniki gry, przy okazji kibicując naszej drużynie. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
W najbliższym czasie KLUB SPORTOWY GORZOVIA będzie obchodził 30-lecie działalności. W programie uroczystości jubileuszowych, które odbędą się w dniu 06.04.2020 roku o godz.17.00 w sali klubu przy ul. Jagiełły 11, jedną z atrakcji będzie spotkanie z trzykrotnym medalistą igrzysk olimpijskich, medalistą mistrzostw świata, dziewiętnastokrotnym mistrzem Europy – Timo Bollem.

O korzyściach związanych z grą w tenisa stołowego można dowiedzieć się również w internecie. Ciekawy artykuł o tym, jak tenis stołowy wpływa na organizm, napisała pani Agnieszka Krasa. Zapewnia ona, że uprawianie tej dyscypliny sportu doskonali koordynację ruchową, dokładność i precyzję ruchów. Poprawia również ogólne zdolności manualne oraz pobudza śródmóżdże, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie komórek ciała. Odpowiednio stymulowany mózg pozwala na naukę nowych umiejętności i postępy w każdym wieku (potwierdza to zasada neuroplastyczności mózgu, w myśl której tkanka nerwowa tworzy nowe połączenia umożliwiające adaptację do zmieniających się warunków). Tenis stołowy jest tu niezwykle pomocny. Regularna gra wymaga skupienia, koordynacji ruchowej, szybkich reakcji, zdolności przystosowywania się do trudnych do przewidzenia sytuacji. W mózgu utrwalają się wówczas schematy przenoszone także na inne aspekty życia. Ping-pong wymaga także od gracza intensywnego zaangażowania zmysłu wzroku, stymulującego śródręcze, a to z kolei aktywuje funkcje wszystkich komórek ciała. Tenis stołowy świetnie relaksuje ciało, a na poziomie amatorskim nie wymaga zbyt dużego przygotowania. Wystarczy 2 godziny gry tygodniowo, żeby dobrze spędzić czas i popracować nad kondycją ciała i umysłu.

Tekst: Grzegorz Szymczak
Zdjęcia: Ola Czarnecka

 

powrót do strony głównej