Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Inaugurujemy sezon wystawienniczy 2019/20

Wspólną wystawą inaugurujemy sezon wystawienniczy 2019/2020

 

 

Rok akademicki 2019/2020 został zainaugurowany wspólnie z AWF w Gorzowie 10 października. Dzień później, 11 października 2019 roku, odbył się w galerii Gorzowskiego UTW wernisaż „Wystawy malarskiej UTW Gorzów, RSTK Gorzów, UTW Witnica, UTW Strzelce Krajeńskie” otwierający sezon wystawienniczy w nowym roku akademickim.
Przed otwarciem wystawy goście zostali zaproszeni do sali wykładowej, gdzie prezes Czesław Ganda w kilku słowach opowiedział o inauguracji w AWF oraz o planach współpracy kulturalnej z innymi uniwersytetami trzeciego wieku. Wprowadzeniem do wernisażu stał się również krótki koncert poetycko-muzyczny.

 

 

 

Foto: Ewa Wasilewska Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt i jej jesienne wiersze

Foto: Ewa Wasilewska Swoją poezją wzruszyła nas Krystyna Woźniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt zapoznała nas ze swoimi wierszami o tematyce jesiennej, a Krystyna Woźniak wzruszyła utworami o tematyce przemijania i trudach dzieciństwa.

 

Foto: Ewa Wasilewska Młoda wokalistka RSTK Milena Rucka

 

Część wokalną uświetniła młoda wokalistka RSTK Milena Rucka piosenkami: „Do kołyski”, „Nieznajomy”, „Co się śni niewidomym” oraz „Oto ja”.
Z okazji wystawy wydany został folder zawierający Informacje o poszczególnych grupach plastycznych oraz zdjęcia wybranych prac.
Sekcja Plastyki UTW w Gorzowie powstała w 1993 r., a zajęcia przez cały czas prowadzi Eugeniusz Jaszkul. Najważniejszą formą kształcenia są: wykłady, praca twórcza, korekty, plenery, warsztaty, wystawy i spotkania z artystami.
Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury w Gorzowie Wlkp. działa od 31 lipca 1981 r. Dba ono o rozwój swoich członków w zakresie: plastyki, literatury, fotografii, muzyki i filmu. Ewenementem są organizowane corocznie Interdyscyplinarne Warsztaty Artystyczne z udziałem środowisk artystycznych z kraju i zagranicy.

Foto: Ewa Wasilewska Wspólna wystawa prac malarskich

Sekcja „Paleta” UTW w Witnicy istnieje od 2015 r. Liczy 7 osób., a obecnym liderem grupy jest Stanisław Dziadak.
Sekcja Plastyczna UTW w Strzelcach Krajeńskich powstała w 2002 r. Prowadzi ją Grażyna Stube. Obecnie w grupie maluje 6 osób.

Foto: Ewa Wasilewska Prace plastyków zostały specjalnie pomieszane

Wszystkie grupy, przedstawiające swoje obrazy, znają się ze wspólnych wystaw i plenerów, ale po raz pierwszy prezentowały się wspólnie na ścianach galerii UTW. Jak opowiedział Eugeniusz Jaszkul, prace zostały specjalnie wymieszane, aby pokazać różnorodność ich technik, nastrojów, tematów, interpretacji. Najważniejsze co je łączy, to przyjemność twórcza autorów. Należy oglądać różne obrazy, zachwycać się lub nie, a później malować po swojemu.

Foto: Ewa Wasilewska Wspólne zdjęcie uczestników wystawy

Grupa z Witnicy, dziękując Eugeniuszowi Jaszkulowi za wspólny plener w Pobierowie i zaproszenie do udziału w wystawie, wręczyła bukiet kwiatów i kilka butelek tego, czym Witnica słynie.
Przy lampce wina lub soku i słodkim poczęstunku, trwała jeszcze długo wymiana poglądów na sztukę. Zapraszamy wszystkich studentów do zapoznania się z wystawą.

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: Ewa Wasilewska, Eugeniusz Jaszkul

powrót do strony głównej