Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

Moje literackie fascynacje

Moje literackie fascynacje
z udziałem studentów UTW

Wafelkowa rodzina

Kolejny raz uczestnicy sekcji rozmowy o książkach, prowadzonej przez Krystynę Kamińską, wzięli udział w konkursie „Moje literackie fascynacje 2019” na najciekawszą recenzję książki. Organizatorem konkursu była po raz siódmy Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. Do udziału zostali zaproszeni członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki z Gorzowa i północnej części województwa lubuskiego. Nasza sekcja jest jednym z DKK. Co jakiś czas na poniedziałkowych spotkaniach omawiamy wypożyczone w kilku egzemplarzach pozycje, najczęściej nowości, przeczytane przez większość studentów.
Tym razem w konkursie wzięło udział czworo przedstawicieli UTW. W kolejności alfabetycznej, wraz z autorami i tytułami recenzowanych książek, byli to:
Barbara Adamiszyn – Jerzy Pilch „Żółte światło”,
Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt – Michał Woroch „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”,
Janina Jaszka Jurgowiak – Mariusz Szczygieł „Nie ma”,
Andrzej Włodarczak – Andrzej Stasiuk „Osiołkiem”.
Wyniki VII edycji konkursu zostały ogłoszone w dniu 27 listopada 2019r. w WiMBP, na sympatycznym spotkaniu pracowników biblioteki ze sporą grupą recenzentów oraz przedstawicieli DKK. Jury w składzie: Zdzisława Nowak, Agnieszka Kimon i Elżbieta Niewiadomska poinformowało, że w zmaganiach wzięły udział 34 osoby, w tym w grupie wiekowej powyżej 20 lat – dziesięciu uczestników.

Wyróżniona Janeczka udaje się po odbiór nagrody

Ogłoszenie wyników

 

Z naszej czwórki Andrzej zdobył II miejsce, ja i Jaszka otrzymałyśmy wyróżnienia, a Basia – dyplom za uczestnictwo. Nagrodami były bony książkowe i piękne kalendarze DKK na rok 2020. Najważniejsze jest jednak to, że uczymy się pisać recenzje, co roku jesteśmy w tym lepsi, a dodatkowo możemy zachęcić innych do przeczytania wybranych przez nas tytułów. Wszystkie recenzje są zamieszczone na stronie internetowej UTW w sekcji Warsztaty literackie.

Krysia i Joanna Krzyżanek – nieoczekiwana znajomość

Po części oficjalnej wzięłyśmy z Jaszką udział w ciekawych warsztatach zatytułowanych „Czytacze i czytaczki, czyli smakowanie, chrupanie, wąchanie, oglądanie oraz pożeranie książek” prowadzonych przez Joannę Krzyżanek z Poznania. Pani Joanna jest osobą nieszablonową, bardzo energetyczną i potrafi się świetnie komunikować z dziećmi oraz dorosłymi. Nie będę się tu rozpisywać o zajęciach, które dla nas przygotowała. Wspomnę tylko, że w trakcie ćwiczeń okazało się, że jest to bliska znajoma mojej siostry, z którą współpracuje w poznańskiej szkole „U Łejerów”. Stąd wspólna fotografia wraz ze sprezentowanym jej tomikiem poezji.

Myślę, że w naszym uniwersytecie jest sporo osób, których pióro poradziłoby sobie z niezłymi literackimi recenzjami. Warto spisywać je na bieżąco i będzie jak znalazł w przyszłej edycji konkursu. A wszystkich zachęcam do zapoznania się z naszymi pracami konkursowymi i czytania, czytania, czytania.

 

Opracowała: Krystyna Dziewiałtowska-Gintowt
Zdjęcia: udostępnione przez WiMBP w Gorzowie Wlkp.

 

 

powrót do strony głównej